Schiller Diyor ki :

Gözyaşları biçmek istemeyen kimse sevgi ekmelidir.


KAMER GENÇ KİMDİR?

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta
 
 
 
 
1940′da Tunceli’nin Nazimiye ilçesine bağlı Ramazan köyünde doğdu. Dargelirli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kamer Genç’in babası Ali Genç yazları İstanbul Silahtarağa’da amelelik yapmaktaydı. Başarılı bir öğrencilik hayatı geçirdi. 1960′da Ankara’da Maliye Okulu’na yatılı olarak girdi. Ancak okulun tamirata alınması nedeniyle öğrenimine bir süre Tunceli Lisesi’nde devam etmek zorunda kaldı. Ardından Maliye Okulu’na geri döndü. Bir yandanda babasının yanında çalışıyordu. Bu dönemde kardeşi Hıdır’ın kızamık hastalığıdan yaşamını yitirdi. 1966′da Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ni (Şu anki adıyla Gazi Üniversitesi İltisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) bitirdi. Okulla birlikte Maliye Bakanlığı’nda staj da yaptı ve Bingöl’e vergi kontrol memuru olarak atandı.
 
1966 yılında girdiği Danıştay sınavını kazanan tek isim oldu. 1974-1976 yılları arasında Paris’te bulundu. Danıştay Tetkik Hakimliği ve Danıştay Savcılığı görevlerini yaptı. Danıştay’daki görevi 12 Eylül’ün ardından son bulan Genç, 1981 yılında Tunceli’den Danışma Meclisi Üyeliği’ne seçildi. 1983′te çok partili yaşama yeniden dönüşle birlikte Kamer Genç siyaseti sürdürme kararı alarak, Tunceli’den bağımsız milletvekili adayı olmaya karar verdi. Ama Danışma Meclisi’nde adaylığı veto edildi. 1983-1987′de mali müşavirlik yaptı. Ardından 4 dönem milletvekili seçildi. 1993′ten 1999′a kadar TBMM Başkan Vekilliği yaptı.
 
1966′da Danıştay sınavını kazanınca köyüne dönerek, ilkokuldan beri tanıdığı ve Tunceli Lisesi’nde beraber okuduğu Sevim Hanım’ı ailesinden istetti. Ama Sevim Hanım’ın ağa konumunda babası, artık Danıştay’da hakim çıkmış damadı bile kızına layık görmeyince, bu kez Ankara Solfasol köyünde öğretmenlik yapmakta olan Sevim Hanım, ağa babasına karşı çıkarak, Kamer Bey’in teklifini kabul etti. 1967 yılında evlendiler. Seçkin ve Seçil isimli iki çocukları oldu.
***
Kamer Genç karısı ve çocukları kimdir? Öyle fakirdi ki...
Türk siyasetinin renkli ismi Kamer Genç kansere yenik düştü. 76 yaşında ölen Kamer Genç kimdir, eşi Sevim Hanım neden hiç medya önüne çıkmazdı. Kamer Genç'in çocukları var mı?
Kamer Genç'i Türk kamuoyu ne kadar yakından tanıdıysa da ailesi hakkında o kadar az şey bilir. Kamer Genç'in ne eşi Sevim Hanım ne de çocukları medya önüne fazla çıkan isimler değildir.
KAMER GENÇ KİMDİR? BİR AMELENİN OĞLU
 
Kamer Genç Tunceli'nin Nazimiye ilçesine bağlı Ramazanköy'de çok fakir bir Alevi ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. 23 Şubat 1940 yılında doğan Kamer Genç'in babası bir ameleydi. İstanbul Silahtarağa'da amelelik yapan Ali Genç çocuklarını yokluk içinde büyüttü.
 
Kamer Genç yokluk içindeki çocukluğuyla ilgili şunları söylemişti ; "Fakir bir ailenin çocuğuyum. Sırtımda odun taşıyarak okudum. Bu devlete şükran borçluyum"
Eğitim hayatı sayesinde yokluktan çıkan Kamer Genç Ankara'da Maliye Okuluna yatılı olarak girdi. 1966 yılında Danıştaş sınavını kazanan Kamer Genç, 18, 19. dönem SHP, 20. ve 21. dönem DYP, 23. ve 24. dönem CHP Tunceli milletvekili oldu.
YOKLUKTAN 2 KARDEŞİ ÖLDÜ
 
Kamer Genç'in çok fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiğini söylemiştik. Babası Ali Genç iki evlilik yapmıştı. İlk anneden 4 erkek kardeşi olmuştu. Kardeşlerden ikisi 12 yaşındayken öldüler. Kamer Genç'e göre kardeşleri 'yokluktan' ölmüştü. Amelelik yapan baba o şartlarda ikinci bir eş almış onlardan da üç erkek 1 kız kardeşi olmuştu.
 
Kamer Genç okuyabilmek için her gün evden 15 kilometre uzaktaki okula yaya olarak gidip geliyordu. Ortaokulda üç sene üst üste iftihar alması hayatını değiştirdi. Bu sayede yatılı maliye okuluna kabul edildi.
ORTAOKULDA AMELELİK YAPTI
Kamer Genç ortaokulu amelelik yaparak okumuştu. Babası da bir ameliydi. O yokluk günlerini şöyle anlatıyordu;
"Aslan Tuğla Fabrikası diye Eyüp Sultan’da bir tuğla fabrikası vardı. Yazın orada çalışıyordu. Kışın kazandığı paralarla un, buğday alıyordu, onunla geçiniyorduk. Hatta bir defa babam, köyümüzde durumu iyi olan bir vatandaşa, “Bak evimizde ekmek kalmadı. Bu çocuklar açlıktan ölecek. Bize 1-2 torba un ver de bir süre idare etsinler, ekmek yapsınlar” diyor; o da diyor ki, “Sen eşeksin. Sana 2 torba un verdim, 1-2 hafta, 1 ay idare etsin diye. Ondan sonra yine ölecekler. Bırak şimdi ölsünler.”
KÖYÜN EN FAKİRİYDİK
"-Ben Nazımiye’de okurken, pansiyonda kalıyordum. Haftada bir ekmek geliyordu. Çok büyük sefalet içindeydik. Köyün en fakiriydik zaten. Hayatım çok büyük sefalet içinde geçti. Mesela ben o köyde odun alıyordum sırtıma, Nazımiye’de satıyordum. İnşaatlarda amelelik yapıyordum ortaokuldayken. "
KAMER GENÇ EŞİ SEVİM GENÇ KİMDİR?
 
Kamer Genç Meclis'deki renkli girişimleri ile unutulmaz siyasi figürler arasına girerken eşi Sevim genç hep kameralardan uzak oldu. Kamer Genç ile Sevim Genç Tunceli Lisesi'nde birlikte okumuşlardı. Kamer Genç Danıştay sınavını kazanınca köyüne dönüp Sevim Hanım'ı ailesinden istetti. Ancak Sevim Genç'in babası kızını vermeye niyetli değildi.
Ankara Solfasol köyünde öğretmenlik yapmakta olan Sevim Genç, babasının olumsuz görüşlerine karşın Kamer Genç'in evlilik teklifini kabul etti. 1967 yılında evlendiler.
KAMER GENÇ 'İN ÇOCUKLARI
 
Kamer Genç ile Sevim Genç'in iki çocukları oldu. Seçkin ve Seçil isimleri verdikleri biri erkek biri kız olan çocukları çok fazla kamuoyuna çıkmadı. Kızı Bilkent İşletmeyi bitirdikten sonra Amerika'da bir sigorta şirketinde çalışmaya başladı.
KAMER GENÇ ÇİÇEK SULAMA OLAYI NEDİR?
 
Kamer genç meclisteki olayları kadar bir dönem gündeme düşen aldatma iddiaları ile de konuşulmuştu. Oğlunun evinde bir kadın ile birlikte olduğu iddia edilmişti. Evden çıkarken medyaya yakalanınca da "Oğlumun evine çiçek sulamaya gitmiştim” demişti.
Kamer Genç mecliste de sivri çıkışları ve bir çok kez da skandal olarak nitelenen tepkileri ile kayıtlara geçti.
Kamer Genç Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e yönelik olarak “Atatürk olmasa acaba hangi tarikat mensubunun kim bilir kaçıncı eşi olurdunuz” demiş ve büyük tepki almıştı. Kamer Genç tepkilere de bardak fırlatarak karşılık vermişti.
***
KAMER GENÇ BİYOGRAFİSİ
18, 19. dönem SHP, 20. ve 21. dönem DYP, 23. ve 24. dönem CHP Tunceli milletvekilidir. Farklı ortamlarda ve partilerde siyaset yapmış olmakla birlikte, ismi Tunceli ile özdeşlemiş ilginç ve renkli bir politikacıdır.
 
Kamer Genç, 23 Şubat 1940 tarihinde Tunceli'nin Nazimiye ilçesine bağlı Ramazanköy'de doğmuştur. Annesinin adı Hadice, babası Ali Genç’dir. Kardeşi Hıdır kızamık hastalığından yaşamını yitirdi.
1960 yılında Ankara'da Maliye Okulu'na yatılı olarak girdi. Ancak okulun tamirata alınması nedeniyle öğrenimine bir süre Tunceli Lisesi'nde devam etmek zorunda kaldı. Ardından Maliye Okulu'na geri döndü. 1966'da Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi'ni (Şu anki adıyla Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi) bitirdi.
 
Maliye Bakanlığı'nda stajını bitirdikten sonra Bingöl'e vergi kontrol memuru olarak tayin oldu. 1966 yılında Danıştay sınavını kazandı. 1974 yılında Paris’e gitti, Yüksek lisansını Paris Uluslararası Amme İdaresi Enstitüsü'nde tamamladı, 1976 yılında Türkiye’ye döndü. Danıştay Tetkik Hakimliği ve Danıştay Savcılığı görevlerinde bulundu.12 Eylül 1980 darbesinden sonra Danıştay'daki görevi son buldu. 1981 yılında Tunceli'den Danışma Meclisi Üyeliği'ne seçildi.
 
1983-1987 yılları arasında mali müşavirlik yaptı.
 
14 Aralık 1987 tarihinde 18.dönem SHP Tunceli milletvekili seçilerek siyaset hayatına atıldı. 6 Kasım 1991 tarihinde 19.dönem SHP Tunceli milletvekili tekrar seçildi.
 
8 Ocak 1996 tarihinde 20.dönem DYP Tunceli milletvekili, 18 Nisan 1999 tarihinde 21.dönem DYP Tunceli milletvekili seçildi.
 
14 Kasım 2002 tarihinde yapılan 22.dönem milletvekili seçimlerinde DYP'nin barajın altında kalması dolayısıyla milletvekili seçilemedi.
 
22 Temmuz 2007 tarihinde 23.dönem milletvekili seçimlerinde Tunceli’den bağımsız olarak katılıp kazandıktan sonra CHP’ye geçmiştir. 12 Haziran 2011 tarihinde 24.dönem milletvekili seçimlerinde Tunceli’den CHP milletvekili seçilerek parlamentoda olmaya devam etmiştir.
 
1993'ten 1995'e kadar, 1996'dan 1999'a kadar ve 2001-2002 arası TBMM Başkanvekilliği yaptı.
 
İyi düzeyde Fransızca bilen Kamer Genç, 1967 yılında Sevim Genç ile evlendi. Seçkin, Seçil adında iki çocuğu vardır.
 
7 Haziran 2015 seçimlerinde hastalığı dolayısı ile milletvekili adayı gösterilmeyen Kamer Genç, tedavisi için ABD'ye gitti. 28 Ekim 2015 tarihinde Pankreas kanseri teşhisiyle bir süredir ABD'de tedavi gören Kamer Genç, Sağlık Bakanlığına ait bir ambulans uçakla New York'tan İstanbul'a getirildi. Kamer Genç'in tedavisine İstanbul'da Gayrettepe'de bulunan Florance Nightingale Hastanesi'nde devam edildi.
 
Kamer Genç Pankreas kanseri teşhisiyle uzun bir süredir tedavi gördüğü hastanede 22 Ocak 2016 tarihinde hayatını kaybetti.
 
Kaynak:Biyografi.info
***
Kamer Genç Ne Demişti?
Biz bu hapı yutaɾızda çıkaɾması zoɾ oluɾ.
Çiçekleɾi sulamaya gidiyoɾum, ne vaɾ bunda?
Söz veɾiyoɾum size, halk beni seçmezse intihaɾ edeceğim. Söz veɾiyoɾum buɾada intihaɾ edeceğim. Ama halk beni seçeɾse siz intihaɾ etmiş olacaksınız.
Sayın başkan, bu kadını buɾdan çıkaɾın lütfen! Bu laik cumhuɾiyete başkaldıɾmadıɾ! (Meɾve Kavakçı'nın TBMM Genel Kuɾulu'na tüɾbanla giɾmesi üzeɾine.
**
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç kendisini ziyarete gelen başörtülü üç genç kızla sohbetini anlattı. Bunun üzerine Meclis'te tansiyon birden gerildi.
 
Kamer Genç: Bir gün benim odama 3 kız geldi. Şimdi, güzel de kızlar. Başlarını örtmüşler. Ya dedim, bakın, kızlar, şimdi sizin en güzel yeriniz gözleriniz, dudaklarınız, yüzünüz. Dedim ki bu yüzünüzü, saçlarınızı açın. Sendeki de kıl, bendeki de kıl. Yani bunun bir farkı yok ki.
 
Ülker Can (AK Parti Eskişehir): Aa! Ne diyor bu ya!
 
Metin Külünk (AK Parti İstanbul): Çok meraklısın, soyun Meclisin ortasında da bu Meclis görsün seni.
 
Burhan Kuzu (Anayasa Komisyonu Başkanı) : Sataşmadan söz aldım ama artık değmez bu Kamer Genç için konuşmaya, vazgeçtim.
 
Kamer Genç: Evvela konuşulan şeyleri anlamak için adam olmak lazım. Adam değilseniz konuşulan şeyleri anlayamazsınız. Gelen o kızlar benim kardeşlerim.Konuşmalarımı anlayabilmeniz için daha birkaç tane fırın ekmeğini yemeniz lazım. Sizin hala beyin itibarıyla gelişmemiş insanlar var aranızda.
 
Mehmet Metiner: (AK Parti Adıyaman) : Yazıklar olsun sana! Utanmaz, arlanmaz herifsin sen
***
Meclis Genel Kurulu'nda tepkiler sürerken Genç, “Atatürk olmasaydı siz ya Fransız vatandaşı olurdunuz ya da fesli bir adamın arkasından 4 kadın yürürdü” diye konuştu.
***
Kamer Genç'in unutulmaz tartışmaları:
 
Kamer Genç’i hafızalara kazıyan olay “Çiçek sulama”yla başladı. Genç bir kadınla oğlunun evinde geceyi geçirdiği söylentilerine Genç “Oğlumun evine çiçek sulamaya gitmiştim” diyerek cevap verdi.
 
Sivrisinek az...
 
Kamer Genç önce "Anlayana sivrisinek az, anlamayana davul zurna saz" sonra da "Anlayana sivrisinek az, anlamayana davul zurna çok" şeklinde atasözünü yanlış söylemesiyle gündeme gelmişti.
 
"İntihar edeceğim"
 
Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi durumunda aday olacaktır ve çok iddialıdır: Söz veriyorum size, halk beni seçmezse intihar edeceğim. Söz veriyorum burada intihar edeceğim. Ama halk beni seçerse siz intihar etmiş olacaksınız.
 
"Haysiyetsiz misiniz afedersiniz?"
 
Kendisini yanlış anlayan bir milletvekilini azarlarken seçtiği kelimeler bile yeni bir polemik başlatmıştı: "Don demedim kardeşim, bor dedim. Haysiyetsiz misiniz afedersiniz?"
 
Kaçıncı eşi olurdunuz?
 
Kamer Genç Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e yönelik olarak “Atatürk olmasa acaba hangi tarikat mensubunun kim bilir kaçıncı eşi olurdunuz” demiş ve büyük tepki almıştı.
 
Gelen tepkileri susturmak için tekrardan kürsüde açıklama yaptığı sırada, AK Parti Tokat Milletvekili Zeyid Aslan sinkaflı çok ağır bir küfür söylemiş, buna karşılık olarakta Kamer Genç kürsüdeki su bardağını fırlatmıştı.
 
"AKP'nin cezaları onurdur"
 
Kınama cezası ve CHP saflarından gelen özre rağmen Genç; “Benim adıma niye özür diliyorlar. Ben özür dileyecek bir şey söylemedim. Bin tane kınama cezası versinler, AKP'nin verdiği cezalar benim için onurdur.” Diyerek kendini savunmuştu.
 
Fenerle meclise geldi
 
2014'te Almanya'da faaliyet gösteren Deniz Feneri Derneği'nin topladığı 41 milyon avroluk paranın bir kısmını amaç dışında kullanmasıyle ilgili Deniz Feneri soruşturmasında hiç gelişme olmamasını protesto etmek için dönemin Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin istifa edinceye kadar yanında fener taşıyacağını söyledi.
**
Tunceli'de CHP de aday Adaylığı için başvurdum.Aday gösterilmedim.Bunun için kirgin Değilim.Haluk Koç(ağir hasta başvurmadı) demesi yalan.
Rahatsızlığım nedeniyle hiçbir partı yöneticisi beni aramadığı halde, Haluk Koç un Basina(ağır hastadır.) demesini de kınıyorum.sevinmesin.
**
Kamer Genç, hem Turgut Özal'ı hem de Recep Tayyip Erdoğan'ı en çok eleştiren isimlerden biriydi. Genç, daha önce yaptığı bir konuşmasında Turgut Özal'a muhalefetini, "1987'de parlamentoya geldiğim zaman Turgut Özal, çok büyük güçle buradaydı. Öyle bir muhalefet yaptım ki, Özal seçimde büyük güç kaybetti" sözleriyle anlatmıştı.
**
Kamer Genç: "KÜRT MÜRT DEĞİLİZ, TÜRK OĞLU TÜRKÜZ"
**
VE KAMER GENÇ BUGÜN YANİ
 
22 OCAK 2016 GÜNÜ ARAMIZDAN AYRILDI...
 
GÜLE GÜLE GİTSİN
 
MEKANI CENNET OLSUN...
 
 
 
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Kırk Kahraman Kız
Karakalpak Türklerinin Kırk Kız Destanı, 110 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2004
mod_vvisit_counterDün6332
mod_vvisit_counterBu Hafta8336
mod_vvisit_counterGeçen Hafta52955
mod_vvisit_counterBu Ay75136
mod_vvisit_counterGeçen Ay205808
mod_vvisit_counterToplam21917313

Şimdi: 54 misafir var.
IP: 3.239.56.184