Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


İslâm’da Cemiyet Hayatı

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

alt

 

İslâm dini, cemiyet hayatına (Batılıların söylemiyle sosyal hayat) ayrı bir önem verir. Bununla birlikte, bu dünyada çakılıp kalan Yahudilik ve öbür dünyaya odaklanmış Hıristiyanlıkta olduğu gibi tek taraflı bir meyil söz konusu değildir. İki dünya arasındaki ince çizgiyi harikulâde bir oranla, diyebiliriz ki ‘altın oran’ hassasiyeti ile korumuştur. Gâzi Mustafa Kemal’in de dediği gibi, akla ve fenne (fen bilimleri) en uygun din olduğu için de son din olmuştur. Zaten icatlar, buluşlar arttıkça İslâm güneşinin parlaklığının artması da bunu göstermektedir. Öyle ki açıp, her okunduğunda bir ilâhî hikmetin; icadın, buluşun… Kur’an-ı Kerim’de müjdelendiğini görürsünüz. Zira bilim olarak adlandırdığımız, aslında insanlığın ortak aklı olan ilerlemeler, gelişmeler Kur’an-ı Kerim’in sürekli tazelendiğini, yenilendiğini ortaya koymaktadır. Aslında bu süreçte tazelenip, yenilenenin kendimiz olduğunu; imanımızın yenilendiğini bir anlayabilsek… Bireysel ve toplumsal nitelikli birçok sorunun kendiliğinden çözüme kavuştuğunu göreceğiz ama… Tabi bu arada işin bir nasip, kısmet boyutunun olduğu da unutulmamalıdır.

 

Cemiyet hayatı (toplumsal hayat) dendiğinde, ilk akla gelen unsurlar -hiç şüphesiz- emek, emekçi; üreten, tüketen… gibi iktisadî olgulardır. İşçinin emeğinin karşılığını alın teri kurumadan verin diyen İslâmiyet mi daha emekçidir; işçilerin sırtından iktidara gelip, sonra onları köleleştiren komünizm mi? Ya da işçileri makine çarkları arasında ezen vahşi kapitalizm mi? Komşusu açken, tok yatanı dışlayan; kendisi için istediğini, mümin kardeşi için de istemeyenin imanından bile şüphe eden bir olgunluk ve zarafeti hangi beşerî düzende (systeam) görebilirsiniz ki? Batı medeniyetine özgü bir keramet gibi sunulan ‘sosyal güvenlik şemsiyesi’ anlayışı, Amerika Birleşik Devletlerinde sokaklarda yatıp kalkan elli milyondan fazla evsizi yağmurdan, çamurdan koruyor mu? Yahut Almanya’da her gün evleri kundaklanan Türklerin, alevlerin arasında ‘ecel terleri’ dökmelerine engel olabiliyor mu? Bu ve benzeri sorulara verilebilecek cevaplar -takdir edersiniz ki- Batı medeniyetinin söz konusu olduğu değerlendirmelerde, “Kral çıplak!” nidalarını ayyuka (gök) çıkarmaktadır.

 

İslâm’ın öngördüğü, salık verdiği toplumsal hayatın temelinde ‘sevgi’ vardır. Bu sevgi öyle bir sevgidir ki, ana-babadan başlar; yakınlara, akrabaya oradan kendi kavmine, milletine, ümmetine… bütün insanlığa kadar gider. Dahası hayvanları, bitkileri; taşı, toprağı, suyu… bile içine alır ki Yûnus Emre’nin “Yaradılanı sevdik, Yaradan’dan ötürü.” demesi de bundandır. Bundandır ki Batılılar, ‘içlerine şeytan girmiş’ diye akıl hastalarını ateşe atarken; Selçuklu Türkleri onları tedavi etmek için çareler aramıştır. Dahası Batı’da mezhep savaşları yapılıp, meydanlarda insanlar boğazlanırken; Osmanlı Türkleri ilk hayvan hastanesini (Gurabhane-i Laklakan) hizmete açmıştır.

 

Cemiyet hayatının en önemli unsurlarından biri de hiç şüphesiz paradır. Yalnız İslâm, parayı bir amaç olarak değil; araç olarak kabul eder. Hz. Mevlana’nın ‘‘Paranın köpeği olma, o senin köpeğin olsun’’ sözü de bu düstûru bütün çıplaklığı ile ortaya koymaktadır zaten. Kısacası Müslümanlar parayı cemiyet hayatının tertip ve düzeni için kullanmışlardır. Misâl bankacılığın atası olan para vakıflarından tutun da, ticaret kervanlarına, gemilere güvence verilmesine (sigortalama) varıncaya kadar sayısız uygulama asil milletimizin faziletlerindendir (erdem) ve bu fazileti de Kur’an ahlâkı ile ahlâklanmasına borçludur. İslâm ahlâkı, Fırat’ın kıyısındaki kuzunun bile hesabını sormaktadır zira.

 

Evet, canlar! Sonu ‘izm’ ile biten, beşer mamûlü deli saçmalıkları mı yoksa İlâhî mizanın nuru mu? Hangisi toplumu ve toplumu oluşturan bireyleri huzura, mutluluğa eriştirebilir? Dahası hangisi varlık sebebinizi açıklayabilir? Mihengi tartın bakalım.

 

Aziz Dolu Atabey

 

Son Güncelleme: Pazar, 15 Kasım 2015 14:16

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

İKİZ KARDEŞLER
Özbek Türklerinin Erali Şirali Destanı, 110 Sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2600
mod_vvisit_counterDün7111
mod_vvisit_counterBu Hafta27315
mod_vvisit_counterGeçen Hafta25024
mod_vvisit_counterBu Ay158615
mod_vvisit_counterGeçen Ay196500
mod_vvisit_counterToplam23255723

Şimdi: 142 misafir var.
IP: 54.161.98.96