Cenap Şehabettin Diyor ki :

Gençlik çabuk geçer derler, malesef ihtiyarlık da öyle!


”Aşk, mecaziaşk, ilahiaşk, H.z Mevlana, H.z Şems''

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta
alt
 
”Aşk, mecaziaşk, ilahiaşk, H.z Mevlana, H.z Şems hakkında sorular sormuşsun, acizane sana merak ettiğin konuları cevaplamaya çalışacağım.
 
Sohbet 6.
Aşk, Mecazi aşk, İlahiaşk
 
Değerli kardeşim …..
Aşkın ne olduğunu öğrenmelisin ki talip olduğun bu duyguya hazırlıklı yakalanabilesin. ‘’Aşk’’ Sevginin en yoğun halidir. Başlı başına bir okuldur. Eğitim şeklidir. Öyle hale gelirsin ki sevdiğin tüm varlığını sarar. Sen bir bakmışsın ‘’Sevdiğin’’ olmaya başlamışsın. ‘’Bu nasıl oluyor’’ diye sorarsan, onun sevdiği yemekleri, müzikleri, renkleri, kişileri v.s sende sevmeye başlarsın. Aşk bencilliği yok eder, diğergam olmayı öğretir. Vefakâr, cefakâr, sabırlı, merhametli, şefkatli, anlayışlı olmayı öğretir. Aşk kimya ilmi gibidir. İnsanın içine bir girdiğinde onda büyük değişimler oluşturur. Tabiri caizse hamur gibi yoğurur. Şekillendirir. Pişiririr. İnsan içine çıkarır. Artık O Ahmet eski Ahmet değildir. O Ayşe eski Ayşe değildir.
Kolay mı peki? Kolay değil şimdiden söyleyeyim. Mecnun olmayı, Ferhat olmayı, Kerem olmayı, Züleyha olmayı göze alamazsan uzak dur Aşk/tan derim.
Aşkta edep çok önemlidir. Daldan dala gezilen sevgiler aşk değildir. Bir kez seversin genellikle kavuşma olmaz, uzaktan o sevgi ile öyle bir yoğrulursun ki yıllar geçtikçe sendeki tüm sert yanların, fazlalıkların budanmış, Mevlamın istediği bir kul haline gelmiş olursun.
İnsan bir aynadır. İsmi, yüzü/cemali, bakışı/nazarı, kaşı, gözü, hali, edası hepsi bir anlam ifade eder. Kimi sevgiliye sadece cinsellikle bakar/birçok aşığım diyenler burada helak olur/ eğer sabredebilirse, kalbini görmeye başlar, asıl eğitim alacağı bölümde sevdiğinin kalbinde taşıdıklarıdır. Daha da pişmeye devam eder… Kalp sırlarından akıl sırlarına, zekâsına geçer, onun fikirlerinde pişer. İnsan bir kâinat gibi, dünya gibi düşün, kalp doğu, akıl batıdır. Bir insanı bir bütün olarak değerlendir. Onunda dört mevsimleri vardır. O zaman bir insanı anlayabilirsin.
 
Sende öylesin. Bir kâinat, bir âlem gizli sende de..
Sen önce âşıklığı yaşayacaksın, sonra bir başkası seni sevecek, bu demde sen maşuk rolünü yaşayacaksın, o da bambaşka bir ilimdir. Tatmayan bilmez.
 
Başka bir pencereden anlatayım. H.z Şems (k.s.)Allah’ü Teâlâ’ya {C.C} âşıktı. Yalnız bu sevgide Allah’ü Teâlâ’nın neler hissettiğini, Şems’e nasıl baktığını bilmiyordu çok merak ediyordu. H.z Allah’tan/Ebedi Sevgilisinden bir ayna istedi. Bu aşkı seyredebileceği bir ayna, bir film gibi düşün isteğini. H.z Mevlana’da (k.s.) aşka hasretti; ilim, şöhret, her şey vardı, lakin AŞK yoktu. Yüreğinde yangın yoktu. İçindeki gönül madeni kapalıydı. Onun açılması için aşk kimyasının içine girmesi, o değişimi gerçekleştirmesi lazımdı.
Mevlam ikisini birbiriyle tanıştırdı. Kaynaştırdı. Sohbetler ettiler günlerce, aylarca…
 
(Dikkat sohbet diyorum. Aşk sadece kadın erkek arasında zannedilir. Mürit mürşidine, ümmet Peygamberine, kul Allah’a, anne evladına, çocuk babasına, talebe öğretmenine, sanatkâr eserine âşık/yoğun sevgi besleyebilir. Sevgiyi asıl sadece cinselliğe indirgeyenler aşkı anlamıyor anlayamıyor.)
Aşk; kelebeğin ışığa sevdasında, bülbülün güle nağmelerinde, bir askerin Vatanına şehit oluşunda, bir hacının Kâbe’de tavafında, bir koyunun kurban bayramında Hakka teslimiyetinde, Hz İbrahim’in (a.s) ateşe atılmasında, Hz İsmail’in (a.s) bıçağın altına yatışında, Hz Hacer’in çölün ortasında bebesiyle tek başına kalışında, bir hizmet erinin gece gündüz demeden koşturmasında, bir Başbakanın Vatanı için darağacına gidişinde, bir gencin ideali için gece gündüz ders çalışmasında, bir dervişin tüm dünya nimetlerini zühd sahibi olmak için elinin tersiyle iteklemesinde, Hz Eyyub’un (a.s.) çetin hastalığında devamlı zikir halinde oluşunda, Hz Yusuf’un (a.s) kuyu ve zindandaki suskunluğunda bulabilirsin. Hz Muhammed’in (s.a.v) devamlı Hira’ya sığınmasında, H.z Hatice’nin tüm varlığını H.z Muhammed’e (s.a.v) fedasında bulabilirsin.
H.z Mevlana H.z Şems’e muhabbet ile baktıkça H.z Şems maşukluğun verdiği duygu çözümlemelerini tattı. Kendisi Mevlâmızı severken O’nun {C.C} neler hissettiğini, düşündüğünü kavradı. H.z Mevlâna’da bu aşk içinde kendisini keşfetti. Hayata H.z Şems gibi bakmayı öğrendi. O da maşukluk makamına geçti, tüm dünyanın sevgilisi oldu. Lakin ikisinin bir arada kalması uzun süremezdi. Kader gereği; nasıl güle sarmaşık dolandığında, gül bir müddet sonra nefes alamaz hale gelir ölür ise, gülün sarmaşıktan ayrılması gerekiyordu.
Evet, Şems bu aşka başını kurban etti. Mevlâna’da ondan uzak kalınca hasretin ateşiyle de yoğruldu. Gönül madeninden nice cevherler, eserler zuhur etti, inkişaf etti.
Artık Celâleddin eski Celâleddin değildi. O artık bir ‘’Mevlâna’’ olmuştu. Bu sırları anlayamayanlar ileri geri birçok yalan yanlış yorumlarla mübareklerin ruhunu incitiyor. Onları anlayabilmek için Dini, Tasavvufu ve Aşkı çok iyi bilmek lazım.
 
Ayrıca kime aşık olduğuna da özellikle dikkat etmen lazım. Cennete mi götürsün, Cehenneme mi? Tercihine dikkat et! Kapıldığın sel seni senden alacak unutma!
 
Birde bu konu ile alakalı şiir ve yazılarım mevcuttur onları da okuyup kendini geliştirebilirsin.
 
http://www.edebiyatdefteri.com/yazioku.asp?id=115137
 
http://www.edebiyatdefteri.com/siir/716307/h-z-sems-ile-h-z-mevlana-ask-meclisinde.html
 
Saygılarımla
Ablan
Mihrican Ulupınar.
 
 

Son Güncelleme: Cuma, 13 Mart 2015 00:29

 

Destan Romanlar

SÜPERMARKETTEKİ SÜRPRİZ
Köroğlu Destanı'nın Türkmenistan varyantı. 96 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3276
mod_vvisit_counterDün3445
mod_vvisit_counterBu Hafta6721
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay3276
mod_vvisit_counterGeçen Ay129071
mod_vvisit_counterToplam20857824

Şimdi: 93 misafir var.
IP: 3.237.66.86