Bacon Diyor ki :

Okumak bir insanı doldurur, insanlarla konuşmak hazırlar, yazmak ise olgunlaştırır...


TÜRKÇEYE DÖNÜŞ-Türkay Korkmaz

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Büyük Atatürk, Türk Dil Kurumu’nu kurmak için Dolmabahçe’de bilim adamı, yazar ve dilcileri toplayarak “ Ülkesini, yüksek bağımsızlığını korumasını bilen Türk ulusu dilini de yabancı dillerin boyunduruğundan kurtarmalıdır.” buyruğuyla çalışmaları başlattı.

Ulusal devletimizin kurucusu Büyük Atatürk , ilk kez geometri dersi için “üçgen , dörtgen , boyut , yüzey, yatay , dikey , düşey , taban , ayrıt , eşit , artı ...” sözcükleriyle dilde devrimi başlatıyordu . Cumhuriyetin ilk yıllarında dilimizde bulunan yabancı sözcük oranı %70’lerden şimdi %10’lara düştü .

12 Temmuz 1932’den bu yana 82 yıl geçmiş. Türk Dil Kurumu 19 Ekim 1983’e değin yaptığı çalışmalarla Türkçenin bilim ve sanat dili olabileceğini kanıtladı. “Dilde özleşme” amaçlanarak dilimize Türkçe kökenli 
sözcükler kazandırıldı. Yazarlarımız, ozanlarımız Türkçe yazmak için birbirleriyle yarıştılar. Türkçe düşünmek, Türkçe yazmak bu dönmede ilke edinildi. Bir büyük ozanımız, Fazıl Hüsnü Dağlarca, “Türkçem benim ses bayrağım” dedi ve bunu yapıtlarıyla kanıtladı. Usta romancımız Yaşar Kemal kökenine bakma ilkelliğine düşmeden Türkçeyi yapıtlarında yüceltti. Romanlarıyla dilimize Türkçe kökenli Yaşar Kemal Sözlüğü kazandırdı.

Kişinin tek başına dilini savunması kuşkusuz çözüm değildi . Bu bir toplum , devlet sorunuydu . Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti kurulana dek devletin bir Türkçe sorunu olmamıştır. Ancak ulusal kimliğine kavuşan devletimiz gündemine dil sorununu taşımış, toplumumuz Atatürk’ün “ Ulus demek, dil demektir.” özdeyişiyle de ulusdilin toplumsal yaşamımızdaki önemini kavramıştır. Çünkü, “Dil, düşünce üretimiyle yaşantı çoğulluğuyla varsıllaşır.” (Ahmet Kocaman, ‘Baz’ Almasak Olmaz mı?, TDD, Eylül-Ekim 2009 )

Atatürk , bu anlayışını 12 Temmuz 1932 ‘de kurduğu Türk Dil Kurumu’yla yaşama geçirir . Bu kurum, bir zamanlar aşağılanan Türkçenin varsıl bir dil olduğunu Tarama , Derleme , Sözlük çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarır . Türk Dil Kurumu bu verimli çalışmalarını 19 Ekim 1983 ‘ e değin sürdürür . Ancak Türk Dil Kurumu l983’te kimlik değiştirince çalışmalar kesintiye uğrar . Görünürde açık olan Türk Dil Kurumu böylece kapanmış olur .

1932 – 1983 arası Türkçenin gelişme düzeyi ulus olarak kıvançlandırdı bizi. Artık Türkçeyle yazınsal ve bilimsel alanlarda yapıtlar verilmeye başlandı . Şu anda dilimizdeki sözlük birimi ( sözcük, deyim, terim, atasözü,
sözcük öbeği ) 150 bin dolayında bulunmaktadır. Bugün büyük oranda Türkçe sözcüklerle kendimizi, sorunlarımızı , bizi kuşatan evreni anlatabiliyoruz . Ancak günümüzdeki duyarsız yöneticiler nedeniyle Türkçe Batı dillerinin saldırısı altında bulunmaktadır. Oysa, bu ülkenin dilseveri kadar yöneticisi de duyarlı olursa, toplumumuz kentleşme sürecini dilimizi kaybetmeden, Batı dillerinin etkisinde kalmadan başarabilir.

Türkay Korkmaz

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

DEDE KORKUT’UN DİLİNDEN
Oğuz Türklerinin Korkut Ata Destanı, 172 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3166
mod_vvisit_counterDün3445
mod_vvisit_counterBu Hafta6611
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay3166
mod_vvisit_counterGeçen Ay129071
mod_vvisit_counterToplam20857714

Şimdi: 90 misafir var.
IP: 3.237.66.86