Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


TÜRK OCAKLARI, BİLGİ ŞÖLENİ DÜZENLİYOR

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

 

 

www.ipekyolunda.org

Uluslararası "İpek Yolunda Türk Dünyası Ortak Kültür Mirası" Bilgi Şöleni adını taşıyan Şölen, "3 Ekim Dünya Türk Günü Kutlaması" kapsamında yapılacak.

Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından düzenlenen Bilgi Şöleni, iki kısımdan oluşmaktadır. Birincisi, 3-4 Ekim 2013 tarihlerinde Ankara’da Ramada Plaza Otel’de açılış toplantısı ve bilimsel bildirilerin sunumu ile gerçekleştirilecektir. İkincisi ise İpek Yolu’nda, Türk dünyasının Anadolu topraklarındaki en çarpıcı somut eserlerinin yer aldığı Kayseri – Konya Kervansaray Yolu inceleme gezisi olacaktır. Bilgi Şöleni, inceleme gezisinin son noktası olan Konya Zazadin Kervansarayı’nda yapılacak olan "Kapanış Toplantısı" ile tamamlanacaktır.

Bilgi Şöleni, özellikle Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin kurulmasına dair Nahçıvan Anlaşması’nın imzalandığı 3 Ekim 2009 tarihine atfen 3 Ekim günü başlayacaktır. İstanbul’da, 16 Eylül 2010 tarihinde yapılan Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirve Toplantısı Kararları uyarınca, söz konusu Anlaşma’nın imza tarihinin yıldönümü, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Günü olarak kutlanmaktadır.

Bilgi Şöleni’nin konusu, İpek Yolu teması içinden seçilmiştir. Son yıllarda dünyada İpek Yolu'na ilgi artmaktadır. İpek Yolu, uluslararası birçok proje ile yeniden dünyanın gündemine girmektedir. 1980’li yıllarda Japon NHK televizyonu tarafından çekilen İpek Yolu Belgeseli ile başlayan bu ilgi, artarak devam etmektedir. İpek Yolu üzerine yapılan araştırmalar, büyük oranda Türkleri ilgilendirmektedir. UNESCO ve Dünya Turizm Örgütü tarafından geliştirilen İpek Yolu projelerinde Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan taraf olarak yer almaktadır. İpek Yolu, büyük kısmıyla Türkler ile iç içedir ve aynı zamanda Türk Yolu nitelemesini hak etmektedir.

Türk dünyasının İpek Yolu'ndaki ortak kültür mirası, bilim dünyasının zaten ilgi alanındadır. Bu alandaki çalışmalar yıllardan beri sürdürülmektedir. Orhon Yazıtları'nın keşfinden beri dünya, Türklerin kültür izlerini ilgiyle takip etmektedir. Bu izler, her alanda hayranlık bırakacak şekilde hem tarihin derinliklerinde hem de coğrafyada İpek Yolu boyunca yaygınlık taşımaktadır. Her alandaki kültür unsurlarının araştırılması ve ortaya çıkarılması, Türk dünyasının bilimsel olarak varlığını ve birliğini güçlendirmektedir. Türk Konseyinin kuruluş amacı doğrultusunda Türk dünyası ortak Türk kültür mirasının araştırılması ve tanıtılması, ortak kimlik ve ortak gelecek ülküsü kurma bakımından son derece önemlidir. Düzenlediğimiz Bilgi Şöleni, bu amaca önemli katkılar sağlayacaktır. Bu bakımdan basınımızın ve bilim dünyamızın ilgisi, bu tür çalışmaların teşvikçisi olacaktır.

Saygılarımızla kamuoyunun bilgisine arz ederiz.

Türk Ocakları Genel Merkezi

Davetiye ayrıntıları için tıklayınız...

Sempozyum Programı Program için tıklayınız...

Basın Bildirisi için tıklayınız...

 


 

Türk Ocaklari Genel Merkezi
======================================================
Türkocagi Caddesi, Prof. Dr. Osman Turan Sokagi Nu:1 Balgat / ANKARA
Tel: (0312) 284 35 90 - 94 Belgegeçer: 284 31 23 
E-posta:  Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir
WEB: www.turkocagi.org.tr 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SİHİRLİ DÜRBÜN
Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluş Destanı, 92 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3097
mod_vvisit_counterDün3445
mod_vvisit_counterBu Hafta6542
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay3097
mod_vvisit_counterGeçen Ay129071
mod_vvisit_counterToplam20857645

Şimdi: 80 misafir var.
IP: 3.237.66.86