Bernard Shaw Diyor ki :

Aptallar, utanılacak bir şey yaptıkları zaman mazeret diye o işi her zaman yaptıklarını söylerler.


ARANIYOR!.. Ahmet Aykol

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

alt
İnsanlar birbirleri ile anlaşabilmek adına yaklaşık 5.000 değişik dil kullanmaktadır. Bunlardan yalnızca 160 tanesi resmi dil özelliği taşımaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre dünyada en çok kullanılan beş dilden birisi de Türkçe’dir. (Çince, Hintçe, İngilizce, Arapça ve Türkçe) Türkçe, Doğu Türkistan’dan Amerikaya kadar çok geniş bir coğrafyaya yayılmıştır. Yaklaşık olarak 300.000 milyon insan tarafından kullanılmaktadır. Daha önemlisi son araştırmalar ışığında Türk Dilinin yazılı tarihi 16.000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Oysa yalnızca 1300 yıl önce taşlara yazılmış olan Orhun Yazıtları için dil bilimcilerin; “Mısır piramitlerinin dünya mimarisi için önemi neyse, dil ve edebiyat için Orhun Abideleri de odur” dediği düşünülürse dilimizin önemini daha iyi kavrarız diye düşünüyorum.
İşte bu gerçeği yüzyıllar önce gören Karamanoğlu Mehmet Bey bir ferman yayınlayarak olayı kökünden çözümlemiştir. “Bugünden sonra divanda, dergahta, bargahta, mecliste ve meydanda Türkçe’den başka dil kullanılmaya” fermanın tarihi 13 Mayıs 1272. Bu suretle resmi devlet işlerinde kullanılan Arapça ve bilhassa Farsça’nın hakimiyetine büyük darbe vurulmuştur. Osmanlının, topraklarında Türkçe’nin hakimiyetini ancak 16. yüzyılın sonlarında sağladığını göz önüne alırsak bu fermanın önemi kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Cumhuriyetin ilk yıllarında aynı tehlikeyi gören Mustafa Kemâl ATATÜRK Türk Dil Kurumunu kurmak suretiyle Türk dilinin geleceğini teminat altına almak istemiştir. 
Günümüzde de dilimizin bir Karamanoğlu Mehmet Bey’e ihtiyaç duyduğu apaçık ortadır. Sokağa çıktığınızda bunu çok açık görebilirsiniz. Dükkan-store, bakkal-market olmuş. Beldelerin girişine welcome, çıkışına goodbye yazmışız. İşyerlerimize yabancı isimler vermişiz. Yetmemiş okullarımıza bu yıldan itibaren yerel dilleri sokmuşuz. Bu bir dil ihanetidir. Bu ihaneti yüreğinde hisseden elbette yalnızca ben değilim. Durumun vehametine binaen internet ortamında TÜRKAV Genel Merkezi, TÜRKAV Denizli Şubesi, Töre Dergisi, http://edebiyatciturk.com/ http://www.dilimiz.net/index.phpDr. Sakin Öner işbirliği ile http://www.dilimiz.net/index.php portalında “Yabancı Dille Eğitime Hayır!..” kampanyası başlatmış bulunmaktadır. Siz değerli okuyucularımın da ilgili siteye girip elektronik metni imzalamak suretiyle dilinize sahip çıkacağınıza inanıyorum. Temennim Türk Dili’nin en başta ülkemizde hak ettiği yere biran önce ulaşması. Çünkü dil bir milletin bağımsızlığının en temel şartıdır. 
Yazıma Alman dilbilimci Max Müller’in dilimiz hakkında söyledikleri ile son verirken; “Türkçe düşünün, Türkçe konuşun, Türkçe sevin. Umudunuz Türkçe olsun” diyorum. 
“Kişi, Türkçe dil bilgisini tat alarak okur. İnsan bilincinin büyük bir beceri ve ustalığı ile biçimlendirilmiştir. Kurallar yalındır, saydamdır. İnsan bilinci en usta biçimde sese, söze yansımıştır... Türkçe dilbilgisi düzeninde düşüncenin oluşumunu birim birim izleriz. O anda billur bir kovanda bal peteklerinin oluşumunu seyreder gibiyizdir. Türkçe, bir bilim kurumunun uzun tartışmaları sonucu yaratılmış gibidir. Ancak bir başına kalmış insanın Türkistan bozkırlarında yaratılıştan kaynaklanan yasalarla yarattığı anıtı, hiçbir bilim kurulu yaratamaz.”


Ahmet AYKOL
TÜRKAV Denizli Şube Başk.

Son Güncelleme: Çarşamba, 12 Eylül 2012 08:06

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

Manas

Kırgız Türklerinin Manas Destanı'nın ilk bölümü, 109 sayfa.

Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2537
mod_vvisit_counterDün4678
mod_vvisit_counterBu Hafta10660
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay7215
mod_vvisit_counterGeçen Ay129071
mod_vvisit_counterToplam20861763

Şimdi: 33 misafir var.
IP: 18.213.192.104