Albert Einstein Diyor ki:
 
Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır.

 

 


ŞİİR NEREDE DURUR

  • PDF
  • Yazdır
  • e-PostaBir arkadaşımın dünkü yazıma yaptığı yorum sonucu bu yazımı yazma gereği duydum. Diyordu ki sorusunda: Herkes şair olabilir mi ? Ben herkesin şair oalamayacağına inananlardanım. Herkes,herşey olamadığı gibi neden şair olsun ? Bunu söylerken, şunu önemsiyorum. Şairden çok önce şiire bakmalı. Şiir nediri kurcalamalıyım.

Şiirin diğer edebiyat ürünlerinden farklı bir şey olduğuna inanıyorum. Farklı kişiliklerin dimağlarından farklı zamanlarda çıkabilen bir söz dizini, doğru. Demek her kişiden çıkmıyor. Çıktığı kişiden de istenildiği anda çıkmıyor. Bu anlamda ben şiirin biraz hal işi olduğuna inanıyorum. Çünkü her bulunduğumuz halde yazabildiğimiz bir şey değil. Yani şair olacak ama,iklimde olacak. Şiir her iklimde yazılamıyor. Belki kendisi istediği zaman kendisini yazdırıy

or. Böyle bir yüzü olduğuna inanınyorum. Yani bence şiir biraz hal işi.

Her edebiyatçı şair olur mu ? Olamaz ve değildir. Aslında dünyada ve bizde de çok edebiyatçı şairde yoktur. Edebiyat bir ilmi disiplindir. Şiirin necesini bilir ama,nasılını ancak şair anlayabilir. Buradan ötesi edebiyatçıyı çok ilgilendirdiğini sanmam. Zaten ilgilenmedikleride malum. Edebiyatçı şairler çok azdır.

Şiir bilgi gerektirir m ? Hemde nasıl...Şairin ilk edineceyi şey kelimedir. Şiir kelimelerle yazılır. Kelimeleri tanımayan şair mevhumlara, varlıklara nasıl ad veripte değerlendirecek ki, hele bu birazda ruhumuzla ilgili halleri içeriyorsa. Demek şairlik çok geniş çaplı bilgi gerektirmektedir. Çünkü insan ancak bildiği kelimeler kadar düşünebilir. Düşünce olmadan neyi,nasıl üreteceksiniz. Bilgisiz şiir asla olmaz.

Şiir kainatı farklı bir algılama biçimi; insanı, dünyayı, eşyayı...Bu farklılığı elde edemeyenin şiirle işi olmaz. Bu elle tutulur bir özellik olmadığı içinde en zorlandığımız şeydir adlandırmada. Bu nasıl bir algılamadır ? Hayali olan, düşüncesi olan, bel ki müziği olan bir algılama biçimi. Şair bu algılamayı başardığında onu kalıplara dökmek, hece veya serbest yazmak sonraki iştir. Önemli olan bu algılamayı başarmak.

Kısaca ben kendime şair demem. Bu benim kendime verebileceğim bir paye değil. Şiirin farklı bir şey olduğunu ve zaman zaman bazı mısralarımda,beyitlerde, bel ki dörtlüklerde şiire yaklaştığımı, o tadı alabildiğimi hissediyorum. Şu dört dörtlük şiirdir dediyim şiirim hiç olmadı, ama, şiire yaklaştığım anlar çok oldu. Demek gerçekte ben şairden çok şiiri arayan biriyim. Yaptığım işte bu. İyi şiir veya şiir nediri anlayabildiğimi ve hissettiğimi-duyabildiğimi düşünüyorum.

Sizleri yormamak için kısa kesmeliğim. Selam,sayygı..Şiirle efendim... 

Hayrettin YAZICI
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

YARDIMSEVER AVCI
Kazak Türklerinin Kambar Batır Destanı, 96 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün616
mod_vvisit_counterDün3976
mod_vvisit_counterBu Hafta22669
mod_vvisit_counterGeçen Hafta61677
mod_vvisit_counterBu Ay101658
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20220307

Şimdi: 42 misafir var.
IP: 3.235.107.209