Albert Einstein Diyor ki:
 
Genelde insanlığın kaderi, hak ettiği olacaktır.

 

 


KİTAPLARIN BÜYÜLÜ DÜNYASI

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

        Kırtasiyenin önünde dondum kaldım. Vitrinden bakan gözlerdi, kitaplar.

Bir tanesi göz bebeklerime ulaşıyor. Haykırıyor “beni al, beni al” diye. Aniden bir soru geliyor karıncalaşan beynime. Güzel midir? O kitabı hor görmeyin. İçinde o bilinmeyen, tanınmayan yazarın anıları var. Kim  bilir  kaç  labirentten sonra tünelleri atlatarak, sükûnetle yazdı. Uykusuz gecelerde kalemi sevgilisi oldu. Yalnızdı, sadık dostu ona hiç ihanet etmemişti. Kalemiyle konuşurdu, dertleşirdi, gününü paylaşırdı.  Paylaşmak  güzel bir duygu içinde geçen  olumlu ve olumsuz düşünceleri aktarıyorsan. Aktar ki, sendeki kötü birikimler temizlensin. Canını kor yakmasın.

         Önyargılarımız vardır, oysa hayat bir bütünlük; sevgi ve nefret, acımasızlık ve sevecenlik çoğu kez iç içe bir aradadır.

         Bak sıra sıra dizilmiş askerler. Görev başında oracıkta bizleri bekliyorlar. Birbirlerine bakıp sorar gibi adeta “Hangimiz sırada?’’. Hangisi – işte onu biz belirleriz. Bugün tutuşan duygular kitabı seçer, masaya, soframıza koyar. Komşumun seçtiğine göz atıyorum. Nasıl olur? Çocuğunun performans ödevini yapıyor. Kimi kandırıyorsun teyze? Bu kitabı çocuğun okuyacaktı. Öğretmen sana mı not verecek? Saçma desem… İnatçı komşum, öfkeyle öğretmene kızıyor beklemediği (?) başarılı notu alamadığı için. Sinirli… Dünya bunlara babalarından miras kalmış gibi rahatlık içinde sanki öğretmene de mecburiyet koyacaklar. Mütevazı öğretmeni düşününce içim parçalanıyor.

       Ömrümde çok ev gördüm, derli toplu, şık giyimli insanlar, son model arabası olan, ama bir kitap, gazete bulundurmayanlar. Üzülüyorum, hem de küçülüyorum. Senin anlayacağın, ya da benim anlatabileceğim; Mesajı iletebilsem ne huzurlu olurdum…

        Kitaplar… Onları hor görmüyorum komşumun elinde. Onlar savunmasız.

        Ben de kendime yeni yol çiziyorum. Yarın mutluluk veren kitap istiyorum. İçinden mutluluk cevaplarını hazır bekliyorum. Sen polisiye seviyorsun, e macera dolu Türkiye’de hepsi var. Yeter ki, iste, odaklan: ben şu saatte, şu kadar zaman kitap okuyacağım diye. Plan yap, her gün o belirlediğin saati ve zamanı o sıradaki kitaba ayır.

        Kitaplar anlatırlar bizlere Aşkı, bütün kavramlarıyla; asaleti, ihaneti, türlü türlü hikâyeler. Savunan ve savunmasız olanlar, fikirler, düşünceler verenler. Ve bizler bize yakın olanı seçeriz, yol haritamızı belirleriz. Kendimize göre olanı alıp gideriz. Kendi dünyamıza. Kuşaktan kuşağa geçen kitaplar vardır asla eskimeyen, unutulmayan, özel, onsuz olunamayan. Mesela çocukluk kitabım “Uzun çoraplı Pipi’’. Nasıl da sabırsızdım onu okurken. Oğlum okudu, büyüdü, komşum okudu. Küçüklüğümü tekrar yaşattılar bana. Sihirli dünyasında kayboluverdim. Kitaplarda neler yok ki. Kimi meşhur olmuş masallar, kimi unutulmuş kahramanlar.

      En hüzünlü gününde sayfalarında sevgilinin sözlerini ara. Tebessümle yaklaş, ellerine al, dokun. Hayatın o küçük hediye paketinde saklı. Perdeyi aç – seç bugününü. Çığlık çığlığa kaygılarını ardına bırak, kaçırdıklarını yakala. Trenin kalkmadan Mutluluk durağına yollan.

       Beş yıldızlı oteldeki geceden sonra,  sofradan – rengârenk kitaplardan en güzel sabah kahvaltısı yap. Servis senin. İçlerinden en iyisini bulmak – azar azar yudumla sayfaları, kalbine hafifçe yaklaşanı seç. Beni içten harekete geçiren sözcüklerin müziğini dinliyorum. Pasajlar arasında bıraktığı sessizliği kovalıyorum. İşte O kitap benim kütüphaneme kavuşuyor.

      Geçen hafta Altın Kitaplar Yayınevi’nin “Öğretmen’’ kitabını okudum. Frank Mc Court kaleme almış. “Angela’nın külleri” kitabının Pulitzer Ödüllü yazarı. 69 yaşında olan yazar, geriye bakıp öğretmen günlerini kaleme aktarmış. Öğrencileriyle, velilerle, üniversite hayatının unutulmayan macera dolu sürprizli günleriyle haşır neşir etmiş bizi.

       Yaşam reçetesi isterseniz, kitapları araştırın. Lezzet katın hayatınıza. Beyninizi amaçlarla besleyin. Sıralayın – tatlı ve tuzlu günlerinizi. Evet, bugün zevkten uçabilirsiniz, kendiniz için bir şey yaptıysanız. Bakın elimizdeki kitapta yazar nasıl anahtar bırakmış bizlere.

      Sevgiyi, Aşkı, yaşamı, tutkuyu alın, kucaklayın, sevgiliniz yapın. En güzel sevgili…

       Anahtarı alıp o kapıyı bulmaya hazır mısınız?

 

 

Son Güncelleme: Cuma, 22 Haziran 2012 21:15

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SÜPERMARKETTEKİ SÜRPRİZ
Köroğlu Destanı'nın Türkmenistan varyantı. 96 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün7380
mod_vvisit_counterDün7806
mod_vvisit_counterBu Hafta7380
mod_vvisit_counterGeçen Hafta76275
mod_vvisit_counterBu Ay24692
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20143341

Şimdi: 89 misafir var.
IP: 3.231.25.104