Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


Türkçe Treni

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

     altTürkçenin yolunda; geçen yıl İstanbul’dan hareket edip gönülleri dolaşarak Karaman’a gelen Türkçe Treni bu yıl 735. Karaman Türk Dil Bayramı etkinlikleri kapsamında hazırlanıp, Ankara’dan hareket ederek 10 Mayıs Perşembe günü öğle saatlerinde Kırıkkale’ye uğradı. 9-13 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak Karaman Türk Dil Bayramı nedeniyle bu yıl ikincisi hazırlanan Türkçe Treni'nde Karaman Valisi Sayın Süleyman Kahraman, Karaman Belediye Başkanı Sayın Kamil Uğurlu, üniversite öğrencileri, dernek ve vakıf üyeleri bulunmaktaydı.

 

     Kırıkkale Tren Gar’ında Kırıkkale Valisi Sayın Hakan Yusuf Güner, Belediye Başkanı Sayın Veli Korkmaz Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız, İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Ağaoğlu, Emniyet Müdürü Kadri Kartal,  üniversite öğrencileri ve il müdürlerinin yanı sıra Kırıkkaleli vatandaşlar vardı.

 

     Üzerinde Karamanoğlu Mehmet Bey’in resminin ve 1277 yılında yayınladığı " Bugünden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk Dilinden başka dil kullanmaya" fermanın yazılı olduğu treni karşılamaya gelenler arasındaydım. Karşılama töreni ile ilgili birkaç resim çekeyim derken dikkatimi çeken bir pankart gördüm. Pankartta şöyle yazıyordu: ‘Kırıkkale Üniversitesi Türkçe Topluluğu’ Keşke diyorum her üniversitede, her lisede her meslek kuruluşunda, her kurumda bir Türkçe topluluğu oluşturulabilse.

 

     Türkçe Treni her ne kadar gönülleri dolaşıyor desek de dilimizin korunması sanıyorum üniversitelere, Türkçe sevdalısı akademisyenlere, şairlere, yazarlara ve Türkçe düşünen gençliğe kalmış gibi. Şimdilerde ferman yayınlayabilecek bir Karamanoğlu olmadığına göre, dilimizin fazlaca yozlaştığı son zamanlarda Karaman Türk Dil Bayramı Komitesinin, Karaman valiliğinin, belediye başkanlığının ve diğer emeği geçen kurum ve kuruluşların hizmetlerinden ötürü takdir edilmelidir diyorum.

 

     Türkçemizin korunmasına fazlaca ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda gönül isterdi ki Kırıkkale halkı daha bir heyecan daha bir fazla kalabalıkla Türkçe Treni’ni karşılayıp gereken rağbeti göstersin. Basit programlara akın akın gelen getirtilen insanımız bu karşılama törenine de gelsin getirilsin.

 

      Bir dizi ziyaretten sonra Kayseri’ye oradan Türkçenin başkenti Karaman’a ulaşacak Türkçe Treni ve yolcuları. Türk Dil Bayramının kutlanacağı Karaman’daki etkinlikler arasında  'Sosyal medyada Türkçenin kullanımı', 'Teknoloji karşısında Türkçenin duruşu' ve 'Türkçenin tarihsel öyküsü' nün ele alınması var. En önemli etkinliğin bu olacağı kanısındayım. En azından kutlamanın bu bölümünün birçok ulusal kanaldan canlı yayınlanması gerçekleştirilebilse toplumun aydınlanmasında, dilimizin değerinin anlaşılmasında yararlı olacaktır.

 

     Türkçemiz bizim hem ses bayrağımız hem en kıymetli hazinemizdir. Bu hazineyi koruduğumuz sürece ayakta kalabiliriz. Canlı bir varlık olan ve ana sütümüz gibi düşündüğümüz hazinemize damlatılmak istenen gayri zehrin bir an önce durdurulması için gerekirse yasal tedbirlere de başvurularak gerekli önlemlerin alınması gerekir. Yüz yıllardan beri damlatıla gelmiş zehrin ise tortusuyla beraber ayıklanarak ve yerine bal şerbeti doldurularak özgürlüğüne kavuşturulması kendimize yapılacak en güzel iyilik olacaktır.

 

      Bir şiirimden bir beyitle yazımı bitirmek istiyorum.

 

      Dil kıymeti bilinse dilim dilim dilinmez,
      Dil sesimin bayrağı bayraktarım dil inmez.

 

                              Osman Öcal

 

Son Güncelleme: Salı, 15 Mayıs 2012 01:01

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

YA BEN İSTANBUL’U ALACAĞIM
Türkiye Türklerinin İstanbul’un Fethi Destanı, 125 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1355
mod_vvisit_counterDün3344
mod_vvisit_counterBu Hafta1355
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay126981
mod_vvisit_counterGeçen Ay201974
mod_vvisit_counterToplam20852458

Şimdi: 42 misafir var.
IP: 100.24.113.182