Kızılderili Atasözü:

Sular yükselince, balıklar karıncaları yer. Sular çekilince de karıncalar balıkları. Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir. Çünkü kimin kimi yiyeceğine, "suyun akışı" karar verir.


AZİZ BABALARIMIZ

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

 

Aziz Babalarımız

 

Sakin, sabırlı, iyi niyetli,

farklı, muhteşem bir adam.

                                     Sevilen, sayılan, aranan,

özlenen  bir  Baba…

 

 

Bugün aziz babalarımız için saygı  duruşu  günü.

Geçenlerde İsa Cebeci’nin konuğu olma şansına nail oldum. Kendisiyle bir söyleşi yapmamı kabul etme lütfunda bulunmuştu. Dolayısiyle ziyaretine giderken yolda pek çok soru kafamı meşgul etmişti ve 40 dakikalık mesafe adeta anında bitiverdi. Bir o kadar da heyecanlıydım.

İsa Cebeci’yi şiirlerinden, kitaplarından, gazete ve dergilerde basılan yazılarından tanımak fırsatım olmuştu. Yılların öğretmeni olduğunu öğrenmiştim – Bulgaristan ve Türkiye’deki öğrencilerinin sayısı nerelere varmıştır diye düşündüm. Diktiği fidanlar çoktan meyveye dönüşmüş – doktorlar, mühendisler, öğretmenler yetişmiş, farklı mesleklerde isim yapmış eski öğrencileri haklı olarak gurur duymasına neden olmuşlar.

Karşılıklı sevgi ve saygı üzerine inşa edilmiş bir beraberlik içindeki aile yüzlerinde sıcak tebessümle karşılıyor beni. İsa Bey de, Selime Hanım da  birer nezaket örneği. Etrafına ılımlı, yumuşak ve son derece pozitiv bir hava saçan bu çift üzerimdeki gerginliği ve heyecanı hemen söküp alıyor. Eşinden kıvançla bahsediyor Selime Hanım:  “Olur ya, etrafındakiler onu bazen üzse de, iyimsierliğinden asla taviz vermez!”.

İsa Bey’in yüzü zaten bir ayna – tüm mükemmel vasıflarını görebilirsiniz o aydınlık saçan yüzünde: dürüstlüğü, bitmek-tükenmek bilmeyen enerjisi, uzun bir çalışma hayatının deneyim ve birikimi, höşgörülülüğü ve insan sevgisi. Üstlendiği her görevde başarılar elde etmiş, aklının, ruhunun, kaleminin yarattığı tüm güzelliklerin altına temiz ellerle imza atmış.

Meslektir, toplum insanı olmaktır, yaratıcılıktır – bunlar özveri, yeterlilik, azim, irade gerektiren son derece önemli görevlerdir.

Bunlarla birlikte veya belki bunların üzerinde tutulması gereken değerler olmalı ki, İsa Cebeci bunlardan bir tanesini layıkiyle yerine getirmiş olanlardan biridir – Baba olmak!

 

Daha çok küçük yaşlarda yoksulluğun ne olduğunu çok iyi anlamış. Büyük zorluklara rağmen tüm engelleri aşıp bu günlere merhaba diyebilmiş. Öğretmen maaşı yetmemiş, iki tane üniversiteli evladını okutmak için eve ek işler alıp eşiyle birlikte sebatla çalışmışlar. Selime Hanım’la birlikte çocuklarını çok iyi yetiştirmişler.  Her zaman yanlarında bulunmuşlar. Sevgiyle, şefkatle, aynı zamanda titizlik ve sorumluluk duygusuyla evlatlarını düzgün insanlar olarak yetiştirmişler. ‘Sıkı yönetim’den ziyade paylaşmayı tercih ederek zamanın gereksinimlerine uygun kişiler olarak eğitmişler çocuklarını. Bugün tamamen hak edilmiş bir gururla oğlunun  tıp doktoru,  kızının  da  müzik öğretmeni  olarak çalıştıklarını bildiriyor.

Kitap sevgisine hayran kalıyor insan. Zengin kütüphanesiyle sürekli haşır neşir olduğu belli. Bu arada bir çok konuda yeni eserler verme planlarından bahsediyor.

Kendisine bu yolda başarılar dileyerek bu misafirperver haneye veda ediyorum.

Babalar Gününüz Kutlu Olsun, Sayın İsa Cebeci !

 

 

             

 

 

Son Güncelleme: Pazar, 06 Mayıs 2012 11:40

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

AVDA KAZANILAN DOST
Başkurt ve Kazak Türklerinin Kozı Körpeş Bayan Suluv Destanı, 120 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3816
mod_vvisit_counterDün7806
mod_vvisit_counterBu Hafta52857
mod_vvisit_counterGeçen Hafta76275
mod_vvisit_counterBu Ay70169
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20188818

Şimdi: 70 misafir var.
IP: 3.226.245.48