Bailey Diyor ki :

Ne kadar yaşadığımız değil, nasıl yaşadığımız önemlidir.


BİR TEST YAPTIM ÇOĞU GEÇEMEDİ... ÜZGÜNÜM AMA ÇOK VAHİM!

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

 

BU SAYFADA 3 HAFTA ÖNCE SİZİ BİR TESTE TABİ TUTTUM:

Bazı Mevlana kelamlarının altına adımı, bazı kendi kelamlarımın altına da Mevlana'nın adını yazdım...

Komik sonuçlardı ama beklediğim...Zavallı kelamlar adımı taşıdıklarında hiç oy alamadıkları gibi, aslında gayet de boş lafların altında Mevlana adıyla en yüksek beğeni sayısına ulaştılar. (1 kez yaptım sadece 2 gün)

AMACIM NEYDİ?

Bunu anlatmaktan ziyade aşağıdaki "Washington Post tarafından yayınlanan" şu müthiş olayı okuyun...

Sanırım benim testim ve bu olayı topladığınızda, artık maalesef insanların değerlere değil, sadece KİTLESEL ETİKETLEME REFERANS olayına göre algılama yaptıklarına şahit olacaksınız...

Bunun asıl sebebi, maalesef... kişinin kendi yargılaması için yeterli bilgiye, kıyaslayabilmesi için gerekli verilere sahip olmamasıdır.

İşte bu da... başımıza gelenlerin aslında ana nedenidir. Evet, tartışma konusudur belki... ama asıl çekirdek neden budur.

Şimdi lütfen okuyunuz, çok daha açık ve net bir örnek... Hatta vahim!

 

(içimdeyim benDeniz)

 

WASHINGTON POST TARAFINDAN YAYINLANAN MÜTHİŞ TESPİT!

====================================================

 

Ocak ayının soğuk bir sabahında bir adam Washington DC metrosunda oturdu ve keman çalmaya başladı. Bach'ın altı parçasını 45 dakika çaldı. İşe gidiş zamanı olduğu için, bu kırk beş dakika içinde, metrodan binlerce insan geçti.

Keman çalınmaya başladıktan üç dakika sonra orta yaşlı bir bey metroda bir müzisyenin olduğunun farkına vardı. Yürüyüşünü yavaşlattı ve birkaç saniye durdu ve sonra geç kalmamak için hızlanarak yoluna devam etti.

Ondan bir dakika sonra kemancı ilk bir dolarlık bahşişini aldı: bahşişi bırakan kadın parayı kutuya attı ve durmadan yürümeye devam ederek oradan uzaklaştı. Birkaç  dakika sonra, biri duvara yaslandı tam dinlemeye başlayacaktı ki, saatine baktı ve dinlemekten vazgeçerek yürüyerek oradan uzaklaştı.

Herhalde işine geç kalmış biriydi. Kemancıya en çok dikkat eden 3 yaşındaki bir oğlan çocuğuydu. Annesi onu çekiştirmeye devam etti, annesinin tüm çekiştirmesine rağmen çocuk durdu ve kemancıya baktı. Annesi çocuğu daha güçlü çekmeye başladı, çocuk yürüdü ama kafası geriye dönüktü ve sürekli kemancıya bakıyordu.

Birçok çocuk bu davranışta bulundu; ama hepsi anneleri tarafından çekiştirilerek oradan uzaklaştırıldı. Kemancının çaldığı 45 dakika içinde yalnız 6 kişi biraz durdu ve çalınan parçaları dinledi. Yirmi kadar kişi kutuya para attı ama normal yürüyüşlerine devam ettiler. Kemancı çalmasını bitirdiği zaman kimse çöken sessizliğin farkına varmadı. Ne alkışlayan oldu, ne de herhangi bir takdir ifade eden söz. Hiç kimse bu kemancının dünyanın en iyi müzisyenlerinden biri olan Joshua Bell olduğunu bilmiyordu, O keman için yazılmış dünyanın en zor parçalarını, değeri 3.5 milyon dolar olan kemanıyla çalmaktaydı.

Metroda keman çalmadan iki gün önce Joshua Bell Bostan'da bir konser vermişti; bütün biletler satılmıştı ve bir biletin ortalama değeri yüz dolardı. Bu gerçek bir öyküdür.

Joshua Bell'in metro istasyonunda çalmasını Washington Post gazetesi, "sosyal algılamada öncelikler" üzerine bir deney olarak organize etmişti.

Prof. Dr. Cemil Deniz ULUTAN

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

YARDIMSEVER AVCI
Kazak Türklerinin Kambar Batır Destanı, 96 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1070
mod_vvisit_counterDün3976
mod_vvisit_counterBu Hafta23123
mod_vvisit_counterGeçen Hafta61677
mod_vvisit_counterBu Ay102112
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20220761

Şimdi: 116 misafir var.
IP: 3.235.107.209