Schiller Diyor ki :

Gözyaşları biçmek istemeyen kimse sevgi ekmelidir.


Saffet Ulusoy-Bir Öykü...

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

 

Binlerce yıl bu topraklarda kök salmış Türklüğün ‘yeniden yeşerme’ devrinde, Orta Asyadan gelen Türk boyları: 1386 da fethedilen Balkanlar dahil, Anadolunun çeşitli stratejik bölgelerine konuşlandırıldılar.  Soyadı kanunu ile çoğu sonradan Ulusoy olan ve ilk kez 1486 Salnamelerinde adı geçen soyum, Hacıhasanoğulları diğer Türk boyları gibi önce Van, Bitlis – Ahlat, Erzurum Aşkale, üzerinden Erzincan, Bayburt  ve TRabzon – Çaykara ve en sonunda İstiklal savaşında ‘İlk kurşun’un sıkıldığı’ Of’a yerleştiler. 

 

Osmanlının küllerinden yeni bir Ulus devlet yaratılırken, özellikle zalim Rus, Rum, Ermeni işgalleri sonrası Doğu Karadenizde gerçek bir dram yaşandı.   1. Dünya ve İstiklal savaşları sonrası, bizleri insanca yaşam için tekrar tarih sahnesine taşıyacak yeni Cumhuriyetin yapılacak çok işleri vardı.  1923 yılında Tüm Anadoluya yayılan ‘İdman Cemiyetleri’ savaşlarda uzun süreli askerlikle yetişkin erkeklerin nerdeyse tamamını kaybettiği, peşpeşe işgaller, uzun süren muhacirlikler ve emsalsiz açlıklardan fazlasıyla nasibini almış tarihi TRabzon ve yöresi için, belkide yaraları sarma adına Futbol, çok önemli bir ilaç gibi algılandı.  Belki Galatasaray - Fenerbahce benzeri, ezeli rakipler: sarıkırmızılı - İdmanocağı ve yeşilbeyaz formalı İdmangücü gibi Necmiati ve TRabzon Lisesi takımları ile,  ilerde nerdeyse yörede  ‘kalıcı bir yaşam tarzı’ haline gelen Futbol, filizlenmeye  yeşermeye başlamıştı.

 

Aynı yıllar, çoğu açlıktan - 12 kardeşini ‘1600 km – 4 yıl yaya muhacirlik’ sürecinde  yitirmiş büyükbabam  Mehmet Bahattin Ulusoy  nihayet, hayatta kalan tek kızkardeşi ile yetim ve öksüz Of’a dönebiliyor.  14 yaşında önce ‘sal taşımacılığı’ beremecilik, daha sonra küçük bir işyeri kurup evleniyor.  Çoğalan ailede, 1930 yılında 4. çocuk olarak amcam Saffet Ulusoy  dünyaya geldi.  Abileri  R. Mehmet Ali (Başaran Ulusoy’un babası), Ali Osman (babam) ve Sefer gibi, gözleri yeni dünyalara ışık tutan mucize arabalarda olan Saffet Ulusoy, 5 yıllık ilkokulu üstün zekası ile ‘4 senede’ bitirerek, henüz çocuk yaşında hayata atıldı.

 

Henüz 15 yaşında ve direksiyona ancak ek minderlerle yetişebilen, lakin hareket halindeki her vasıtanın dilinden anlayan Saffet Ulusoy senelerce, Türkiyenin dörtbir yanına yük taşıdı.  1950 de TRabzon’a yerleşen aile, daha sonra herbiri eski yerel balıkçı teknesi ustalarına yaptırtılan ‘kamyondan bozma’ otobüslerle, Yolcu Taşımacılığına başladı.  Bir yandan Saab - Scania Vabis, Mobiloil Akaryakıt İstasyonları ve ‘Develi’ Teneke Gazyağı acentalıkları, Şeker, Çimento Fabrikaları Nakliye ihaleleri, yol yapımı ve İnşaat Taahhüt işleri ile büyürken, keza o yıllarda ulaşılması zor, uzak ve Pahalı İstanbul yerine, Sinop - Mersin hattı doğusunda kalan çoğu yerin Kamyon – Taşıma, Bakım ve Dağıtım sektör üssü olan TRabzon’da, kıt yedek parça sorunlarına, pratik zekası ile sorunlara sürekli çözüm üreten, bazen beni maskot gibi yanından ayırmayan amcam Saffet Ulusoy, hatırı sayılır ustalara taş çıkartır isim yapmıştı.

 

Köprü yokluğundan ve hava müsaade ederse ulaşımın sadece ‘Ayda bir’ uğrayan gemi ile bilinen tek büyük dünya – İstanbul’a ulaşılabilen bir ortamda, düzenli Otobüs seferleri ile sonraları bizi sanat yaklaştıran - yeni filmlerin yöreye ulaşımında tek kaynak yine Ulusoy idi.  Ağabeyi Ali Osman Ulusoy’un son başkanı olduğu ‘İdmangücü’ Spor Kulubü ve daha sonra Kurucu başkanı olduğu - ilk yıllarında çoğu futbolcuların Ulusoy Aile Şirketinden maaş alan TRabzonspor’un nerdeyse tüm sorunlarını üstlenen, Saffet Ulusoy sırasıyla Samsun, Ankara, Mersin, İstanbul ve İzmire genişleyerek büyüyen ailede - hemen herkesi futbol ve sanat tutkunu yaptı.  Öyleki: kardeşi Cemal gibi keza Yeğeni Başaran Ulusoy’lar Fenerbahçe Kulübünde uzun yıllar Asbaşkanlıklar, yine kardeşi Yılmaz Ulusoy Samsunspor Kurucu Başkanı ve sonunda oğlu Halük Ulusoy, Kuşadası - keza - Mersin İdmanyurdu ve sonunda Türkiye Futbol Federasyonuna ‘Efsane’ Başkan oldu.

 

Ailede tüm teknik projelerden sorumlu Saffet Ulusoy, kardeşlerin ayrılınca 1974 yılında iş hayatını İstanbul’a nakletti.  Uluslararası Karayolu ve bilahare Türk limanları üzerinden İran’a Transit  Deniz taşımacılığı yanında, ortak Otobüs işletmeciliğinin, Batı hatlarını R. Cemal (oğlu Alican) Niyazi (sonra ayrıldı) ve Yılmaz (oğlu Mehmet) kardeşleri ile birlikte bazıları ‘İlk’ Türkiye ve Yurtdışında büyük projelere imza attı.

 

1972 TRabzon Belediye Başkan Vekilliği, 1981-2001 yılları Uluslararası Nakliyeciler (UND) ve daha sonra kurduğu Ro-Ro Başkanlığı görevleri yaparken, yaptırdığı bol sayıda okullar, camiler yanında, çeşitli Hayır Cemiyetleri, Kültür, Sanat, Spor, Eğitim ve Ekonomiye katkılarından dolayı Türkiye Cumhuriyeti ‘Üstün Başarı’ gibi keza İtalya’nın en büyüğü ‘Commendatore’ Almanya Flenburg ‘Liyakat Nişanı’ ile ödüllendirilen, Aile Ortaklığına bağlı 25’ten fazla şirketin yönetim başkanlığını yürüten, 23 yıldır Doğu Karadeniz ve TRabzon Vergi rekortmeni olan, son yıllarda çok düşkünü olduğum amcam Saffet Ulusoy maalesef, teyze kızı eşi - Süreyya, kızları: Selma, Sevim, Berrin ve Sevilay gibi, oğlu Halük Ulusoy ve bizleri arkasından ağlatarak aramızdan ayrıldı….

Mekanı cennet olsun.

Taziyeleriniz için teşekkürler..

Kemal Can Ulusoy

FaceBook: Ulusoy TRabzon

http://www.facebook.com/ulusoytr

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ANADOLU’DAN YÜKSELEN SES
Türkiye Türklerinin İstiklâl Destanı, 192 sayfa .
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3312
mod_vvisit_counterDün5979
mod_vvisit_counterBu Hafta37128
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay33683
mod_vvisit_counterGeçen Ay129071
mod_vvisit_counterToplam20888231

Şimdi: 62 misafir var.
IP: 3.238.107.166