Oruç Baba Der ki:

Ellerimin ne kadar soğuk olduğunu söylediğinde onun beni, benim de onu sevmediğimi anladım. Çünkü eğer ortada bir kusur varsa; yanmayan ateş kadar, ateşi yakamayan da kusurludur.


FIKRA GİBİ ANI

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 Salih öğretmenimi hayli bir zamandır ziyaret edememiştim. Çok sevdiğim ve değer verdiğim bir büyüğümdür. Kendisiyle sürekli irtibat içindeyiz. Paylaşılacak o kadar çok haberlerimiz vardır ki…

 Beni en çok heyecanlandıran kısmı Salih öğretmenin unutamadığı öğretmenler günlerinden özel anılarıydı. 40 yıl öğretmenlik yapmışlığı vardı. İkimiz de kahvede oturmuş sırayla şen şakrak anılarımızı paylaşıyorduk. Dediğim gibi bu sefer komik, espri olanlar tercihimizdi. Söz bende:

 “Okuldayım, bir gün kahvaltı saatinde çok narin, cici bir kız, ıhlamur çayını içmiş, ardından ikincisini istiyordu. Aceleyle uzatıyorum yeni bardağını. Masaya eğilmiş, yüzünde bir mutluluk. Tebessümle demez mi?:

 “Burada çaylar bedava, burada çaylar bedava …”

 Bir tebessüm, bir tebessüm ki, kızda kalıyor gözlerim. Sabahın şu saatinde nasıl da neşem yerine gelmişti, hiç sormayın! Bu kız bilmez ki, aidatını annesi ay sonunda ödüyor …”

 Dönüyorum Salih öğretmenime. Amacım, sıradan olan emeklilik günlerinde kendisini bir nevi de olsa neşelendirmekti.

 “Şimdi sıra sizde” diyorum.

 Salih öğretmen, aslında ciddi ve otoriter bir öğretmen olarak biliniyordu çevrede. Ama ikimiz de sözleştik ya, şimdi komik anılarımızı irdeliyoruz. Hep ciddiyet, hep ciddiyet nereye kadar?…

 Salih öğretmen önce sandalyesinden kalktı. Sağa baktı, sola baktı… Belli ki yılların vermiş olduğu resmiyetin içinden çıkamıyordu. Biraz yüz ifadesinde yumuşama gözlemliyorum. Ha, işte, şimdi rahatladı, diyorum içimden ve bekliyorum.

 Salih öğretmen başlıyor;

 “Uzun yıllar, severek görevimi yerine getirmek için uğraş verdiğim kutsal mesleğim olan öğretmenliğimde görev anında, gerekse görev dışında unutamadığım ve unutamayacağım birçok anı, kendini insan yetiştirmeye adamış, yüreğimde dünmüş gibi tazeliğini korumaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesini anlatayım, kızım. Görev yaptığım yer, Batı Trakya Türk Azınlık okuluydu. Ana dil Türkçe ve Devletin resmi dili Yunanca olarak eğitim veriyordum. Ayrıca dini (Hıristiyan ve Müslüman) bayramlar da resmi tatil günüydü. 23 Aralık - 8 Ocak arasındaki günlerde Krismus tatili vardı. 8 Ocak sabahı olduğu kesin ama yılı hatırlayamıyorum. Birinci sınıfları okutuyorum ya, sabah ilk derse girdim. Tatilden yeni dönen sınıfın psikolojisini her meslektaş bilir. Derse başlarken hazırlık soruları ve tatille ilgili bilgiler almaya gayret ediyorum. Sınıfımda da bir Mert’im var ki, düşündüğü gibi hareket eden ve konuşan aktif bir çocuk. Yerinden kalktı, yanıma geldi ve:

 “Öğretmenim, dedi, bir şeyden haberiniz var mı? “

 “Hayrola Mert, ne oldu? dedim.

 “Öğretmenim, ben tatilde sünnet oldum” demez mi?

 Baktım ki hiç sünnet izi yok. Davranışları da öylece bir basit.

 “İnanmıyorum” dedim.

 Demez olsaydım keşke! Hemen pantolonunu indirdi ve durumu ispatlamaya çalıştı:

 “Bak bakalım olmamış mıyım?!”

 Ağlar mısın, güler misin? Her şey meydandaydı. Tamam. Sünnet işi gerçekti. Ama olan oldu bir kere. Kız çocukları, dünyaları yıkılmışçasına gözlerini kapatarak sıralara yaslandılar. Neredeyse gülmekten bayılacaklar.

 Neyse ki, erkek çocuklar öne çıkıp pantolonu Mert’in beline çektiler…”

 Çocuklar böyledir işte!

 Her ne kadar onların özgüveni için çabalar harcasak da onlar yine de sürprizlere açık bir kapı bulabiliyorlar.

 Salih öğretmenle kahvelerimizi içerek fıkra gibi anılarımızı tazelemeye devam ettik.

 

 

 

 

 

Son Güncelleme: Cumartesi, 04 Şubat 2012 15:16

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ÇİZMEDEN ÇIKAN ÇOCUK
Tatar Türklerinin Edigey Destanı, 110 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3958
mod_vvisit_counterDün7806
mod_vvisit_counterBu Hafta52999
mod_vvisit_counterGeçen Hafta76275
mod_vvisit_counterBu Ay70311
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20188960

Şimdi: 87 misafir var.
IP: 3.226.245.48