Kızılderili Atasözü:

Sular yükselince, balıklar karıncaları yer. Sular çekilince de karıncalar balıkları. Kimse bugünkü üstünlüğüne ve gücüne güvenmemelidir. Çünkü kimin kimi yiyeceğine, "suyun akışı" karar verir.


Rauf Rayif DENKTAŞ (1924-2012) -Ahmet Aykol

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Rauf Raif Denktaş, 27 Ocak 1924 tarihinde Kıbrıs’ın Baf bölgesinde doğdu. Rauf Denktaş birbuçuk yaşında annesini kaybetti. Babası Hakim Raif Bey’dir. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul’a gönderildi.

Arnavutköy’de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi’nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs’a döndü ve liseyi Kıbrıs’ta bitirdi. II. Dünya Savaşından sonra hukuk eğitimi almak için İngiltere’ye gitti. Mezun olduktan sonra Kıbrıs’a dönerek avukatlığa başladı. 1949 yılı yaz aylarında savcılık mesleğine adım attı. Aynı yıl Aydın Hanımla evlendi.

27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitingte Dr. Fazıl Küçük ile beraber hatiplik yaptı. Türk Cemaatının iki önemli ismi Faiz Kaymak ve Dr. Fazıl Küçük arasında arabulucu rolünü üslenip, toplumun çıkarlarının takipçisi oldu. Faiz Kaymak’ın teklifi ve Dr. Fazıl Küçük’ün de onayı ile Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu kongresinde başkanlığa seçildi. Böylece İngilizlerin karşı çıkmasına rağmen savcılık görevinden istifa ederek yalnızca Kıbrıs Türk Halkının sorunlarıyla uğraşmaya başladı.

1955’te terörist bir hüviyete bürünen Enonisle mücadelede ve EOKA karşısında Kıbrıs Türklerinin direnişine yön veren Denktaş, 1958 yılında hükümetteki görevinden istifa ederek bir Ağustos 1958’de Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurdu. Aynı yıl Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu olayları protesto etti. Zürih-Londra antlaşmaları öncesinde Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş, Ankara’ya gelerek zamanın dışişleri bakanı Fatih Rüştü Zorlu ile görüştü. Bu görüşmede Denktaş adaya Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi. 1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ile 1960 antlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın hazırlandığı komisyonlarda görev aldı.

16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı’na ayak bastı. Denktaş, 1960′da “Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı” ile “İcra Komitesi Başkanlığı”na seçildi. 1960-1963 yılları arasında Türk Mukavemet Teşkilatı adına “NACAK” gazetesini çıkardı. 1963 olaylarından sonra Denktaş temaslarda bulunmak üzere yeniden Ankara’ya geldi. Temaslarının ardından bir sandalla Kıbrıs’a dönerek Türk direnişi hareketini örgütlemeye başladı.

1964 Londra Konferansından sonra Makaryos tarafından “istenmeyen adam” ilan edildi. Yeşilada’ya girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy’e çıkarak savaşa katıldı. 1967’de adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye’ye geri verildi. 1968’de adaya giriş yasağı kaldırıldığından Kıbrıs’a döndü.

1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na seçildi. 28 Şubat 1973’e kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı seçildi. 5 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ta hükümet darbesi yapılınca ada da Albay Sampson tarafından resmen bir soykırım başladı. Bunun üzerine Rauf Denktaş, Bayrak Radyosu aracılığı ile Türkiye’den yardım istedi. 20 Temmuz 1974’te bu çağrısı cevap buldu ve Kıbrıs Barış Harekatı başladı. Kıbrıs’ta acılar artık sona ermişti.

Rauf Denktaş, 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanından sonra “Devlet ve Meclis Başkanlığı” görevlerini de üstlendi. Anayasa uyarınca 1976’da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı oldu.
15 Kasım 1983’te “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”ni ve yeni cumhuriyetin “Kurucu Meclisi”ni oluşturdu. Yalnızca BM Güvenlik Konseyi’nde değil dünyanın dört bir yanında tüm siyasi baskı ve saldırılara göğüs gererek Kıbrıs Türk Halkının haklarını savundu.
22 Nisan 1990’da yapılan erken seçimde ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi. 1995 ve sonrasındaki seçimlerde olduğu gibi bu ünvanını korudu.

17 Nisan 2005’te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayan Rauf Denktaş belki de kaderin garip bir cilvesi kendisi bu mücadeleyi yaparken “KKTC çadır devletidir. Böyle devlet mi olur…” anlamında sözler söylediği iddia edilen bir zat’a KKTC Cumhurbaşkanlığını 24 Nisan 2005’te devretti. O seçimlerle ilgili şahsi hatıralarım da var. Ancak bunu başka bir yazımda dile getireceğim. Şu kadarının bilinmesinde fayda vardır ki Rauf Denktaş’ın vatan ve millet sevgisi hiçbir şey ile ölçülemez. İstişare etmeyi bilen, İstişareden çıkan ortak akla saygı duyan, şahsi menfaatlerini asla masaya getirmeyen büyük devlet adamı olduğunu görmek için Rauf Denktaş’ı tanımak gerek diye düşünüyorum…

Kıbrıs tarihine damgasını vuran Rauf Denktaş, Türk dünyasının önemli liderleri arasındaki yerini çoktan aldı. Ömrünün son dakikalarına kadar devletin varlığını vurgulayan ve Kıbrıs Türklerine sürekli “Devlete ve bağımsızlığa sahip çıkın, anavatan Türkiye’ye güvenin” çağrısı yapan Denktaş, Kıbrıs Türklerinin eşit egemen hakkından, Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinden ve Türk askerinin adadaki varlığından taviz vermedi. KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Denktaş, hasta yatağında dahi hep devletini, milletini düşündü. Ömrünün son dakikalarında bile Kıbrıs Rum tarafına “Burası bağımsız bir cumhuriyettir!” diye seslenen Denktaş, 23 Aralık 2011’de, hayatının ele alındığı bir etkinliğe gönderdiği mesajda, “Mücadelenin yeni nesle anlatılması herkesin vatan borcudur!” sözleriyle de belki de en büyük vasiyetini açıklıyordu…

13 Ocak 2012 günü saat 22.00 de aramızdan ayrıldı. 17 Ocak’ta toprağa verilecek. Türk dünyası bilge bir liderini, insanlık yılmaz bir dava adamını ve yaşayan bir tarihi kaybetti. Mekanın cennet, ruhun şad olsun Sayın Cumhurbaşkanım…

www.kamusitesi.com 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

YARDIMSEVER AVCI
Kazak Türklerinin Kambar Batır Destanı, 96 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3755
mod_vvisit_counterDün5979
mod_vvisit_counterBu Hafta37571
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay34126
mod_vvisit_counterGeçen Ay129071
mod_vvisit_counterToplam20888674

Şimdi: 56 misafir var.
IP: 3.238.107.166