Cenap Şehabettin Diyor ki :

Gençlik çabuk geçer derler, malesef ihtiyarlık da öyle!


Denktaş'ın Ardından

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

alt

RAUF DENKTAŞ (27 Ocak1924-13 Ocak 2012)

 

Söylenenleri iyi takip edelim; çünkü bu konuşanların bazıları sağlığında sayın Denktaş'a atıp tutan insanlardı....

***

KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın, vefat etmesi üzerine devlet erkanı, siyasiler ve gazetecilerin açıklamaları...

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül:  Bıraktığı en büyük miras Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir

“Sayın Denktaş'ın kaybı, sadece Kıbrıs Türklerinin değil, tüm Türk Milletinin kaybıdır. Milletimiz gerçek bir kahramanını yitirmiştir. Halkının haklı davasına adanmış bir ömrün geriye bıraktığı en büyük miras şüphesiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'dir.Kıbrıs Türk halkının bu mirasa sahip çıkarak, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı barışın tesisine yönelik yarım asırlık mücadelesinde başarıya ulaşması, merhum Denktaş'ın aziz hatırasını yaşatacak en önemli kazanım olacaktır. Kıbrıs Türk halkı, bu onurlu mücadelesinde, anavatan Türkiye'yi her zaman yanında bulacaktır.Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bu elim gününde, merhum Cumhurbaşkanı Denktaş'a Allah'tan rahmet, başta kederli ailesi olmak üzere, tüm Kıbrıslı Türk kardeşlerimize ve Türk Milletine başsağlığı ve sabır dilerim. Ruhu şad olsun.”

Başbakan Erdoğan: İdealleri, KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır

 

“Kıbrıs Türklerinin yetiştirdiği değerli devlet adamı Denktaş'ın vefatı, sadece KKTC'de değil, Türkiye'de de derin bir hüzne yol açmıştır.Türk milletinin gönlünde müstesna bir yere sahip olan merhum Denktaş'ın idealleri, uğruna hayatını vakfettiği KKTC topraklarında ebediyen yaşayacaktır.Bu kederli günde KKTC'deki kardeşlerimizin acılarını Türkiye olarak yürekten paylaşıyoruz.Merhum Denktaş'a Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, Kıbrıs Türklerine ve aziz milletimize sabır ve başsağlığı diliyorum.”

GENELKURMAY BAŞKANI ÖZEL'DEN AÇIKLAMA

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarının, merhum Rauf Denktaş’ın kişiliğini ve hizmetini unutmayacağını, onu daima gönüllerinde yaşatacağını ve ortaya koyduğu ideallerin yaşatılmasının takipçisi olacağını bildirdi.

 

 

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu: Bir tarih daha göçmüştür

 

“Bir tarih daha göçmüştür. Kıbrıs Türk halkının ve Türklük dünyasının başı sağolsun. Sadece Kıbrıs Türkü değil Türklük dünyası bir liderini kaybetmiştir. Yaslı aileye başsağlığı diliyorum.Elbette Kıbrıs Türk halkı Baba Denktaş'ı unutacak değildir. Kıbrıs Türkünün nerelerden nerelere geldiğini Sayın Denktaş'ın kitapları okunduğu takdirde, yetişen gençlerimiz de iyi anlayacaklardır. Nerelereden nerelere ve ne mücadeleler verilerek kimlerle gelindiğini elbette tarih yazacaktır.

İşte bu tarihi zaman limiti içerisinde en önemli aktörlerden birisi Sayın Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Denktaş'tır.”

TBMM Başkanı Çiçek: Yeri hiçbir zaman doldurulamayacak

Merhum Denktaş, sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin değil bütün Türk milleti için önemli bir değerdir. Merhum Denktaş, milletimizin Kıbrıs davasını her zaman çilesini çekmiş büyük bir vatansever, eşsiz bir devlet adamı ve yeri doldurulamaz bir şahsiyettir. Yaşadığı sürece Kıbrıs Türkünün varlığı ve bağımsızlığı için hayatını ortaya koymuş ve tüm ömrünü Kıbrıs davasına vakfetmiştir. Yeri hiçbir zaman doldurulamayacak ancak hatırası Türk milleti tarafından daima yaşatılacaktır.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: Unutulmayacak hizmetler verdi

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucu cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ı kaybettik. Kendisi özellikle Kıbrıs Türklerinin baskı politikalarına karşı yürüttüğü onurlu mücadelede oynadığı rol ile unutulmayacak hizmetler verdi. Kıbrıs mücahitleri ve Türk Halkı onun aziz hatırasını asla unutmayacak. Kendisine Allah'tan rahmet, geride bıraktıklarına başsağlığı diliyorum. Hepimizin başı sağolsun” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Yardımcı Arınç: Büyük bir liderdi

"O, görmezden gelinen, yok sayılmak istenen bir halkın varlık mücadelesini veren büyük bir liderdi. Milletimiz büyük ve yiğit bir evladını kaybetmiştir. Kendisini, verdiği büyük mücadelesinden dolayı daima saygı ve rahmetle anacağız. Milletimizin başı sağolsun. Mekanı cennet olsun.”

9. Cumhurbaşkanı Demirel: Kıbrıs davasının kahramanıdır

“Türk dünyası, milletimiz, Kuzey Kıbrıs'taki soydaşlarımız, çok büyük bir evlatlarını kaybetmişlerdir. Allah rahmet eylesin. 50 seneyi aşan bir mücadelede kendisiyle beraber olduk. Yiğit, yürekli, inandığı davaya sadakatle bağlı bir devlet ve siyaset adamıydı. Kendisi, Kıbrıs davasının kahramanıdır. Hizmetleri unutulmayacaktır."

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: “Türk milleti onu hayır ve dua ile yadedecek

“Türkiye ve KKTC ve Türk milleti Sayın Denktaş'ı ve onun Kıbrıs davası ve vatanı milleti, bağımsızlığı onuru ve haysiyeti için verdiği mücadeleyi ve elde ettiği başarıları hiçbir zaman unutmayacak. Kendisini her zaman hayır ve dua ile yadedecektir. Ve kurduğu KKTC'ye onun idealleri doğrultusunda sahip çıkmaya devam edecektir.”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Büyük üzüntüsü içindeyiz

“KKTC'nin kuruluşunda büyük emeği olan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin lideri ve KKTC'nin bugüne gelmesine en büyük katkıyı yapan kurucu devlet başkanı Rauf Denktaş'ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Anısı önünde her zaman saygıyla eğileceğimiz, büyük devlet adamı Rauf Denktaş'a rahmet, Denktaş ailesi, KKTC halkı ve Türk dünyasına başsağlığı diliyorum.”

Prof. Dr. Mümtaz Soysal: Tutumu herkese örnek olacak kadar eşsizdi

Her şeyden önce insandı. Bırakın Türkiye için yaptıklarını, Kıbrıs için yaptıklarını, büyük bir insan ve kahramandı. Tutumu herkese örnek olacak kadar eşsizdi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal: Tarih onu haklı çıkardı

Türkiye ve bölgenin önemli bir insanını kaybettik.Bir hukukçu olarak başladığı siyasi kariyerini buralara kadar getirdi. Çok büyük acılar çekti. Büyük suçlamalara maruz kaldı. Ancak tarih onun konumunu haklı çıkartacak şekilde istikamet etti. Siyasi karalığı ve derinliği tartışma götürmezdi. Neşeli, şakacı ve çevresiyle fevkalede ilişkiler kuran sıradışı bir insandı.

KKTC Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat: Kıbrıs Türk tarihi ile bütünleşmişti

Tarihi bir kişiydi. Kıbrıs Türkü'nün tarihinde çok önemli ve büyük roller üstlenmişti. Kıbrıs Türk Tarihi ile neredeyse bütünleşmişti. Kendisini kaybetmek tabiki büyük bir boşluk yaratıyor. Bu boşluğu doldurmak için çok çalışmak gerekecek. Hepimizin başı sağolsun.

 

 

DSP Genel Başkanı Türker: 

          DSP Genel Başkanı Masum Türker, KKTC'nin 1.  Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatına ilişkin, “KKTC ve Türkiye için büyük  kayıptır, Allah rahmet eylesin” dedi.

Eski başbakanlardan Tansu Çiller:

Rauf Denktaş, Türk dünyasının bir kahramanı, bir büyük devlet adamı idi. Kendisiyle uzun bir süre çalışma imkanımız oldu. Bütün ömrünü ideallerine adadı ve bu uğurdaki mücadelesini son nefesine kadar sürdürdü. İdealleri vatanında yaşatılacaktır. Milletimizin başı sağ olsun. Değerli ailesine Allah'tan sabır diliyorum. Mekanı cennet olsun.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli:

Türk milleti büyük bir değerini, iftihar edilecek bir şahsiyetini ve dünya durdukça milli hafızalardan silinmeyecek abidevi bir devlet ve siyaset adamını maalesef kaybetmiştir. Milletçe acımız büyük, hüznümüz ve kederimiz tarifsizdir. Denktaş, Kıbrıslı Türklerin varoluş haklarının, vazgeçilmez egemenlik hukukunun yılmaz ve tavizsiz bir savunucusu olmuştur. Geçmişte işgal ve esarete direnen, bağımsızlık tutkusuyla Kıbrıs Türklüğüne umut ve heyecan aşılayan bu büyük devlet adamı yaşarken bile efsaneleşmiştir. Enosis zihniyetinin saldırılarını, katliamlarını sineye çekmemiş; Türk milletinin yardım ve duasıyla KıbrısTürkü’nün Doğu Akdeniz’de yıldız gibi parlamasına öncülük etmiştir. İnançlarına ve hedeflerine sımsıkı sarılması, doğru bildiklerinden asla geri adım atmaması, KKTC’nin tanınması ve kabul edilmesi için son nefesine kadar çırpınması hürmetle hatırlanacak nitelikleri arasında yerini almıştır. Milli davamız olan Kıbrıs meselesi, onun bayraktarlığı ve müdahalesiyle yabancıların çekim alanına kapılmamış ve anavatan Türkiye’nin izinden şimdiye kadar ayrılmamıştır. Ümidim bundan sonra da ayrılmayacağı yönündedir. Türk milleti bu kutlu mirası ne pahasına olursa olsun sahiplenip, hiçbir şart altında yalnız ve bir başına bırakmayacaktır.

 

KKTC Başbakanı İrsen Küçük:  Herkes için büyük bir kayıp         

Başbakan İrsen Küçük de Rauf Denktaş'ın hem kendisi hem de Kıbrıs Türk  halkı için ayrı öneme sahip bir lider olduğunu belirterek, Denktaş'ın vefatının  herkes için büyük bir kayıp olduğunu dile getirdi.  Hem Denktaş hem de Dr. Fazıl Küçük ile uzun yıllar çok yakın olduğunu  ifade eden Başbakan Küçük, gençlik yıllarında Kıbrıs davası ve mücadeleyi  birlikte konuşup, bu konuda yapılanları, yapılabilecekleri onlarla ele  aldıklarını hatırladığını söyledi.Denktaş'la anılarını unutmasının mümkün olmadığını vurgulayan Küçük, Dr.  Fazıl Küçük ile Rauf Denktaş'ın yakın tarihte hayatlarını kaybettiklerine dikkati çekti.

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu: Gelecek nesiller için vazgeçilmez bir önder

"Gelecek nesiller için vazgeçilmez bir önder olarak kalacağı inancıyla, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri olarak, şahsım ve İslam dünyası adına, Kıbrıs Türklerinin, Türk ve İslam dünyasının tarihi lideri ve unutulmaz kahramanı Sayın Rauf Denktaş’ı ebedi yolculuğuna uğurlarken, kendisine Yüce Allah’tan rahmet diliyor, kederli ailesi, KKTC halkı ve Türk Milletine derin taziyelerimi sunuyorum."

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun: Tarihi bir lider

"Sayın Denktaş, Birleşmiş Milletler'in (BM), Kıbrıs'ın yeniden  birleşmesi için yürütülen, BM gözetimindeki müzakereler çerçevesinde ve BM'nin  adada barışı korumaya yönelik sorumluluklarına ilişkin olarak uzun süren bir  ilişkisi olduğu, Kıbrıslı Türklerin uzun süre görev yapan tarihi bir  lideridir.”

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim da Denktaş'ın vefatı nedeniyle ortak  başsağlığı mesajı yayımladı. Mesajda, Denktaş'ın, kendini Kıbrıs Türk toplumuna adayan mümtaz bir  lider olduğu vurgulandı ve ölümünden duyulan üzüntü dile getirildi.

Kıbrıs'taki BM Barış Gücü (UNFICYP) Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, Downer ve Buttenheim, UNFICYP adına Denktaş ailesine ve Kıbrıs Türk toplumuna  başsağlığı dileklerini ilettiler. Mesajda, Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözüme varılmasının bütün Kıbrıslıların  yararına olacağı da belirtildi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu: Kıbrıs Türk Halkı ve Türk Milleti önemli bir lideri kaybetti

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ömrünü KıbrısTürk halkının özgürlük ve eşitliğine adamış çok değerli bir devlet adamıydı. Kıbrıs Türk Halkı ve Türk Milleti çok önemli bir liderini kaybetti” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Denktaş'ın vefatı nedeniyle yayımladığı mesajında, hayatını Kıbrıs Türk halkının devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesine adamış olan KKTC'nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içerisinde olduklarını belirtti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, mesajında şunları kaydetti:  

“Kıbrıs Türk halkının devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesinin lideri, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ı kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Denktaş, ömrünü Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve eşitliğine adamış çok değerli bir devlet adamıydı. Kıbrıs Türk Halkı ve Türk Milleti çok önemli bir liderini kaybetti. Türk iş dünyası adına, merhum Rauf Denktaş'a Allah'tan rahmet, başta ailesi olmak üzere, Türk milletine ve Kuzey Kıbrıs Türklerine başsağlığı diliyorum.”

 

****

Azerbaycan’a büyük sevgi duyuyordu
Azerbaycan-Türkiye Parlamentolararası ilişkilerden sorumlu çalışma grubu üyesi ve Azerbaycan Demokratik Reformlar Partisi Başkanı Milletvekili Asim Mollazade, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Azerbaycan’a sevgi duyan bir insandı” şeklinde konuştu. Denktaş‘ın Türk milletini ve halkını düşünen bir lider olduğunu vurgulayan Mollazade şöyle konuştu: “Azerbaycan’da büyük nüfuzu vardı. Defalarca Rauf Denktaş ile sohbet ettim ve onun Azerbaycan‘a duyduğu büyük sevgnin tanığı oldum. Onun ölümü bizim için ağır kayıptır. Türk halkının başı sağ olsun”

 

****

Yeminine sonuna kadar sadık kaldı
UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Denktaş’ın Türk Mukavemet Teşkilatı’nı kurarken yaptığı yemine son nefesine kadar bağlı kaldığını söyledi.

KKTC eski Tarım Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, Rauf Denktaş’ın “Kıbrıs Türkü’nün Atatürk’ü olduğunu” ifade ederek, Türk Mukavemet Teşkilatı’nı (TMT) kurarken yaptığı yemine son nefesine kadar bağlı kaldığını söyledi. Zorlu Töre, şöyle konuştu:

Milli davayı savundu
“Sayın Denktaş, Kıbrıs Türkü’nün Atatürk’üydü. O son nefesine kadar hep milli davayı savundu, bağımsız cumhuriyeti savundu, istiklali, egemenliği savundu. Türk milletini savundu. Türk Mukavemet Teşkilatı’nı (TMT) kurarken yaptığı yemine son nefesine kadar bağlı kaldı. ’Kendimi Türk milletine adadım’diye ifade eden TMT yeminini son nefesine kadar devam ettirdi. Atatürk nasıl, ’Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’dediyse, Denktaş da son nefesinde ’ben öleceğim ama KKTC vardır, var olacaktır’mesajını Rum tarafına göndermiştir.”

“Yolundan yürüyeceğiz”
KKTC’nin ilelebet yaşayacağını, devlete, bağımsızlığa sahip çıkacaklarını kaydeden Töre, şöyle devam etti:
“Denktaş’ın ruhu ancak o zaman şad olacaktır. O büyük bir milli devlet adamıydı. Nasıl Fatih Sultan Mehmet çağ açıp çağ kapamıştır, nasıl yıkılan Osmanlı toprakları üzerinde Atatürk ulusal bir cumhuriyet kurmuştur, Denktaş da bütün dünyanın gözü ününde bütün dünyanın çıkardığı zorluklara rağmen Kıbrıs’ta bağımsız bir Türk devletinin kurulmasına önderlik etmiştir. Son nefesinde de KKTC’nin devam edeceği mesajını Rumlara ifade etmiştir ve nefesini öyle vermiştir. Onun ruhu mutlaka şad olacaktır. Denktaş büyük bir mücahit, büyük bir mukavemetçi, büyük bir Türk milliyetçisiydi. Bizler de onun yolundan yürümeye devam edeceğiz. Allah rahmet eylesin.” 

**

Seymenlerden Toros’a veda
Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr.Metin Özaslan, Ankaralılar ve Seymenler olarak Büyük Lider Rauf Denktaş’ın vefatının derin hüznü ve üzüntüsü içinde olduklarını bildirdi. Özaslan yazılı açıklamasında “Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu, Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık mücadelesinin sembolü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı, Seymen kostümü ve beratı taşımaktan her zaman onur duymuş olan büyük lider Rauf Denktaş’ı kaybetmenin derin hüznü ve üzüntüsü içinde olduklarını” bildirdi. Özaslan, “Ankaralılar ve Seymenler olarak büyük devlet adamı Rauf Denktaş’a Allah’tan rahmet, Denktaş ailesine, Kıbrıs halkına, vatandaşlara ve Türk dünyasına başsağlığı diliyoruz” dedi.

Türk milletinin “Dava Vekili” idi
Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Servet Kabaklı, Hakk’a yürüyen Rauf Denktaş için başsağlığı mesajı yayınladı. Kabaklı’nın mesajı şöyle:
“Örnek şahsiyeti, devlet adamlığı ve son nefesine kadar sürdürdüğü mücâdele azmiyle ”Yavru vatan“ Kıbrıs’tan ”Bala Vatan“ Kerkük’e, ”Atavatan“ Doğu Türkistan’dan Batı Trakya’ya, Kırım’dan Gagavuzya’ya esir ve mazlum Türk Dünyası’nın kahramanı ve ümidi olan büyük liderimiz, Rauf Denktaş beyin Hakk’a yürüyüşü, azîz milletimizin ve hatta Dünya Türklüğü’nün büyük ekseriyetiyle beraber bizi de büyük üzüntüye gark etmiştir. Denktaş, Cumhurbaşkanı iken pazardan sebzesini, fırından ekmeğini halkıyla beraber alan, arabasını kendisi kullanan, o mütevazı şahsiyetiyle milletimizin gönlünde taht kurmuş, müthiş azmiyle hem Kıbrıs Türklüğü’nün hem de bütün milletimizin ” Dâvâ Vekili “ olmuştur. Bu büyük mücadeleye baş koyduğu ömrü buyunca 6 evladından 3’ünün acısını derin teessürlerle yaşamasına rağmen; hüznünü, matemini kalbine gömerek milletinin ve vatanının hizmetine koşabilme yiğitliğini gösterebilmiştir. O, aynı zamanda vatanının kurdunu - kuşunu, çiçeğini - böceğini, toprağını - taşını, insanını - hayvanını çok sevmiş ve bütün bunları objektifiyle yansıtmış büyük bir fotoğraf sanatçısı, duygu ve fikir adamıdır. Vakfımızın Kurucu Başkanı Şeyhülmuharrirîn Ahmet Kabaklı’nın da yakın dostu ve dâvâ arkadaşı olan, ömrünü Kıbrıs Türklüğü’nün istiklâline vakfeden; devlet ve millet adamlığı, mücahidliği, liderliği, tevazuu ve sanatkâr kişiliğiyle yaşarken abideleşen değerli büyüğümüz, Türk Dünyası’nın gerçek babası ve kahramanı Denktaş’a Cenab-ı Hakk’tan sonsuz rahmetler niyaz ediyoruz. Ailesine, Kıbrıs Türklüğü’ne, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne bütün vatan topraklarında yaşayan azîz milletimize sabr-ı cemil ve başsağlığı diliyoruz.”

Ulusal kahramanı kaybettik
İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle yayımladığı mesajda, “KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı, milletimizin ulusal kahramanı Rauf Denktaş’ı kaybettik. Üzüntümüz büyüktür” dedi. Denktaş’ın ömrünü, “Kıbrıs Türkleri başta olmak üzere Türk milletinin tam bağımsızlık, egemen, başı dik, onurlu yaşama davasına” adadığını belirten Özbey, Denktaş’ın “KKTC’nin devlet egemenliği ve toprak bütünlüğünü, Türkiye’nin bağımsızlık, egemenlik ve bütünlüğünün ön mevzisi olduğu, KKTC’yi kurtaranın Türkiye’yi de kurtaracağı” sözlerini hatırlatarak “Denktaş, kavgasıyla büyük bir mücadele mirası bırakmıştır. Bu miras bizlere büyük bir görev yüklemektedir. Görevimiz, Türkiye’nin ABD denetimi altında parçalanma dayatmalarını kararlılıkla ve cepheden bozguna uğratıp Kemalist Devrim rotasına girerek Kuzey Kıbrıs’la birlikte çağdaş uygarlığın ön mevzilerindeki yerini almasını sağlamaktır. Türk milleti onu her zaman şükran ve özlemle anacaktır” dedi.

 

***

 

SERDAR DEKTAŞ: "BİR DEVLET, CEMAATTAN HALK KURDU"

 

Oğlu Serdar Dektaş ise yaptığı açıklamada, "Hepimizin başı sağ olsun. Bir devlet kurdu, cemaatten halk yarattı. Dilediği yolda yürümeye devam edeceğiz. Aile olarak herkese teşekkür ederiz" dedi. 

*

Denktaş'ın Doktoru:

 

Bu acıyı atlatmaya çalışacağız. Kıbrıs Türk'ünün tüm Türk dünyasının başı sağolsun. Allah rahmet eylesin.

 

Hastalık döneminde konuştuğumuz herşey benim meşalem olacaktır. DÜnyanın huzurunda söylüyorum Bir devlet kurmuştur. Bu güçlü bir devlet. Bu devletin insanlığın başının dik yürümesi açısından dilediği istediği şekilde yolunda yürümeye devam edeceğiz. Ben bir kez daha herkese teşekkür ediyorum.

 

TSK'ya devlete şu 8 ayı güçlü geçirmemize yardım eden herkese teşekkür ediyorum.

*****

 

Dış Basın:

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ölümü dış basında da geniş yer buldu. Denktaş'ın ölümünü "flaş haber" olarak geçen yayın organları, Denktaş'ın Kıbrıs Türk halkı tarafından kahraman olarak görülmesine vurgu yaptı.

 

 

BBC: Eski Kıbrıslı Türk lider Rauf Denktaş öldü

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne 30 yılı aşkın bir süre liderlik eden Rauf Denktaş 88 yaşında hayatını kaybetti.

 

Kıbrıs'ın 1974 yılında bölünmesiyle cumhurbaşkanı olan Denktaş 2005'te emekliye ayrıldı.

 

Kıbrıslı Türklerin bağımsızlığı için büyük mücadele veren Denktaş, Türkler tarafından kahraman olarak görülmesine karşın Rumların pek sevmediği bir liderdi.

 

Associated Press: Kıbrıslı Türklerin eski lideri 87 yaşında hayatını kaybetti

 

Yaklaşık 60 yıllık siyasi kariyerini halkı için ayrı bir devlet kurulmasına adayan ve adanın birleşmesine şiddetle karşı çıkan eski Kıbrıslı Türk lider Rauf Denktaş öldü. Denktaş 87 yaşındaydı.

 

Doktoru Charles Canver, Denktaş'ın, Cuma gecesi Lefkoşa'daki Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi'nde çoklu organ yetmezliğinden vefat ettiğini söyledi.

 

Reuters: Eski Kıbrıslı Türk lider Denktaş öldü

 

On yıllardır süren Kıbrıs sorununun önemli ismi, eski Kıbrıslı Türk lider Rauf Denktaş 88 yaşında öldü.

 

Son yıllarda sağlığı giderek kötüleşen Denktaş aşırı su kaybı nedeniyle 8 Ocak'ta hastaneye kaldırılmıştı. Denktaş'ın rahatsızlığı kısa sürede çoklu organ yetmezliğine dönüşmüştü.

 

Oğlu Serdar Denktaş babası için, "Onda bir savaşçı ruhu vardı" ifadesini kullandı.

 

Tartışmalı bir figür olan Denktaş, Türkler için bir ulusal kahramandı, ancak birçok Rum tarafından kötülendi. Denktaş, yaklaşık yarım asırdır süren Kıbrıs sorununun merkezindeki bir isimdi.

Rauf Denktaş'ın vefatı Yunan medyasında geniş yer buldu.

Yunan basın-yayın organları, Denktaş'ın vefatını son dakika haberi olarak duyurdukları internet sitelerindeki haberlerinde, Denktaş'ın, Kıbrıs sorununun Türk dış politikasında başlıca gündem maddesi haline gelmesinde en büyük rolü oynadığını belirtti.

Haftalık To Vima gazetesi, Denktaş'ın, Kıbrıslı Türklerin 1963 yılındaki direnişlerinde başrol oynadığını belirterek, Ada'nın birçok yerinde kantonlar oluşturmak suretiyle Türk ordusunun Kıbrıs'a çıkışını hazırladığını yazdı.

Kathimerini gazetesi, Kıbrıs sorununun Türk dış politikasında birinci sıraya gelmesinde önemli rol oynadığını belirttiği Denktaş'ın, ciddi sağlık sorunları nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

Özel Sky televizyonu, internet sayfasında yayımladığı haberinde, Kıbrıslı Türklerin eski lideri olarak tanımladığı Denktaşın biyografisine geniş yer verdi.

 

Ulusal kahraman
Macaristan’daki medya organları Denktaş’ın ölümüyle ilgili, “Türklerin ulusal kahramanı Rauf Denktaş 88 yaşında öldü”, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu Denktaş öldü”, “Kıbrıslı Türklerin önderi Denktaş yaşamını yitirdi” şeklinde başlıklar attılar. Alman “Der Spiegel” dergisinin internet sayfasında Denktaş’ın vefatıyla ilgili haberde, “Denktaş mücadeleci ruhuyla tanınırdı” denildi. Alman Haber Ajansı’nın (DPA) bir yorumunda da Denktaş’ın son ana kadar hiçbir konuda taviz vermeyen bir devlet adamı olduğu ifade edildi.

**

Futbol Camiasından...

 

BEŞİKTAŞ, FENERBAHÇE VE GALATASARAY'DAN DENKTAŞ İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Beşiktaş, Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri, KKTC 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladılar.

Kulüplerin internet sitelerinden yayımladığı mesajlar şöyle;

 

BEŞİKTAŞ

KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın hayatını kaybettiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayız.

Yakındoğu Üniversitesi Hastanesinin yoğun bakım servisinde 9 Ocak Pazar gününden bu yana tedavi gören Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 1. Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş, akşam saatlerinde vefat etti.

Sayın Denktaş'a Allah'tan rahmet, ailesine, yavru vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkına ve ulusumuza başsağlığı dileriz.

 

GALATASARAY

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın bu akşam saatlerinde tedavi gördüğü Yakındoğu Üniversitesi Hastanesi'nde yaşamını yitirdiğini derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

Düşünceleri ve demokratik duruşu ile çok değerli bir devlet adamı olan Rauf Denktaş'a Tanrı'dan rahmet; ailesine, sevenlerine ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkına başsağlığı diliyoruz.

 

FENERBAHÇE

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kurucu Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş'ın bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yummuş olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Sayın Denktaş'a Allah'tan rahmet yavru vatanımız Kıbrıs halkı ve ulusumuza başsağlığı dileriz.

Trabzonspor Kulübü: Bordo-mavili kulübün resmi internet sitesinden yayımlanan taziye mesajında şu ifadelere yer verildi: "KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın bir süredir tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybettiği haberini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Denktaş’a Yüce Allah’tan rahmet, yavru vatanımız Kıbrıs halkı ve ulusumuza başsağlığı dileriz."

***

BAŞSAĞLIĞI MESAJI // H. Prof. Dr. Nurullah AYDIN

Türk alemi bir büyük öncü liderini kaybetti. Kıbrıs Türkünün sembol lideri Rauf Denktaş ebediyete intikal etti.  

Türklük;

Dünün de değil, bugünün değil, yarınların da insanlığın güvencesidir.

Tarih boyunca; Asya’da, Avrupa’da Afrika’da, Ortadoğu’ haksızlık, zülüm ve adaletsizliğe karşı, huzurun, güvenin ve insani değerlerin temsilciliğini yapan Türk Milleti, her dönem kahramanları ile varolmuştur.

Her zor dönem kendi kahramanını ortaya çıkarır.

Yavru vatan Kıbrıs’da, Girit ve Rodos’ta olduğu gibi Türklüğün silinmesi ihanetleri karşısında Dr. Fazıl Küçük’le birlikte mücadele eden ve bağımsız devlet kurmayı başaran Rauf Denktaş da adını, ölümsüzler listesine yazdırmıştır.

 

Bu Mücadeleci Türk Bahadırını saygıyla, minnetle anarken Türk Milletine başsağlığı diliyorum..

***

Kosova Demokratik Türk Partisi Lideri Yağcılar'dan Denktaş İçin Başsağlığı Mesajı

"Bu kederli günde Kıbrısta'ki kardeşlerimizin acılarını Kosova Türkleri olarak en derin duygularla paylaşıyoruz. Türk dünyası tarihinde önemli bir yere sahip olan merhum Denktaş'ın idealleri ve ruhu KKTC'ye olduğu gibi tüm Türk dünyasına sonsuza dek ışık tutacaktır. Merhum Rauf Denktaş'a Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına, Kıbrıs Türklerine ve tüm Türk dünyasına sabır ve başsağlıkları diliyorum."

**

KKTC’de yayın yapan gazetelerin başlıkları şöyle:

 

Haberdar:

Ata'mızı kaybettik

 

Kıbrıs:

Bir tarih göçtü

 

Halkın Sesi:

Başımız sağolsun

 

Volkan:

Türk ulusunun başı sağolsun

 

Havadis:

Bir tarih göçtü

 

Yani Düzen:

Denktaş’ın vedası

 

Vatan:

Rauf Denktaş’ı kaybettik

 

Kıbrıs Star:

Türk ulusu ağlıyor

 

Kıbrıslı:

Ve o artık yok, bir tarih göçtü

 

Afrika:

Denktaş öldü

**

Rum basını kin kustu

Başkanı Dimitris Hristofyas’a değinerek son nefesini verdiğini yazdı.

Haberi iç sayfalarında “Rauf Öldü. Ölmeden Önce Yunanca Konuşuyordu” başlıklarıyla veren gazete, Denktaş’ın ölmeden önceki sağlık durumuyla ilgili ayrıntılara yer verdi.

Denktaş’ın kızı Ender Vangöl’ün, Denktaş yoğun bakımdayken neler yaşandığıyla ilgili anlattıklarını yazan gazete, Perşembe günü Denktaş’la geçiren Ender Vangöl’ün, “belki de KKTC’nin kurucusunun lider profilini yüceltme çabası içerisinde” babasının solunum cihazına bağlanmadan önce Kıbrıs sorunu ve Dimitris Hristofyas, ayrıca eşine değinerek Yunanca bile konuşmaya başladığını kaydetti.

-“DENKTAŞ ÖLDÜ KIBRIS’A BÖLÜCÜ MÜHRÜNÜ BIRAKTI”-

Kinci tavrını satırlara yansıtan Alithia gazetesi de Denktaş’ın ölüm haberini “Denktaş Öldü” başlığını kullanarak ön sayfadan duyurdu. Haber iç sayfalarında “Denktaş öldü. Kıbrıs’a bölücü mührünü bıraktı. Birçok cinayet işleyen ve EOKA’nın ENOSİS mücadelesini yaralamakta kullanılan terör örgütü TMT’nin kurucusuydu. Denktaş’ın hayatının son aşamaları” diyen gazete, Denktaş’ın ölümünü, Ender Vangöl’ün anlattıklarını ve Denktaş’ın geçmişte oynadığı rolleri ayrıntılı bir şekilde aktardı.

Dün akşam üzeri Denktaş’ın öldüğüyle ilgili söylentilerin olduğunu, ancak bu söylentilerin 21.00 sularında yalanlandığını yazan gazete, bundan bir saat sonra Denktaş’ın öldüğünün açıklandığını belirtti.

-“KIBRIS’TAKİ İŞGAL’İN LİDERİ RAUF DENKTAŞ ÖLDÜ”-

Haravgi gazetesi de Denktaş’ın ölümünü iç sayfada “Denktaş Öldü” başlığıyla verdi. Öte yandan Fileleftheros gazetesi bugünkü sayısında “Solunum Cihazında Kritik Saatler” başlığıyla verdiği haberinde Denktaş’ın sağlık durumuyla ilgili bir haber yayımlarken, sabahın erken saatlerinde internet sayfasında Denktaş’ın ölümünü “Kıbrıs’taki İşgal’in Lideri Rauf Denktaş Öldü” başlığıyla duyurdu.

Simerini gazetesi de bugünkü sayısında Denktaş’ın durumunun kritik olduğuyla ilgili bir haber yayımladı.

***

 

 

 Rum lider Hristofyas, Rauf Denktaş'ın vefatı nedeniyle üzüntü yaşayan Kıbrıslı Türklerin duygularına saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

**

KAMALAK'TAN AÇIKLAMA

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, tarihin KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı kahramanlar listesinde yazacağını bildirdi.

 

KURTULMUŞ'TAN AÇIKLAMA

 

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, vefat eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın, ömrünün çoğunu Kıbrıs’a adadığını ve hayallerini Kıbrıs üzerine kurduğunu ifade etti.

 

ÇİLLER'DEN AÇIKLAMA

 

Eski Başbakanlardan Prof. Dr. Tansu Çiller, vefat eden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın, Türk dünyasının bir kahramanı ve bir büyük devlet adamı olduğunu ifade etti.

 

HAMZAÇEBİ'DEN YAS ÖNERİSİ

 

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, merhum Rauf Denktaş’ın vefatı nedeniyle Türkiye’de yas ilan edilmesi önerisinde bulundu.

 

KKTC Ülkü Ocakları faaliyetlerine ara verdi

 

KKTC Ülkü Ocakları, KKTC genelindeki faaliyetlerine, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin talimatıyla, Rauf Denktaş'ın cenaze törenine kadar ara verdi. Ocak Başkanı Alper Hasta, basına yaptığı açıklamada, “KKTC Ülkü Ocakları olarak ada içerisindeki bütün faaliyetlerimize cenaze törenine kadar ara vermiş bulunmaktayız. Genel başkanımız Devlet Bahçeli tarafından bize verilen talimat bu şekilde. Cenaze defnedilene kadar bizler burada olacağız. Türk dünyasının başı sağolsun. Acımız büyüktür” dedi.

 

Kıbrıs asıllı sanatçı Ziynet Sali: Denktaş'ın vefat haberinin ardından İstanbul'dan KKTC'ye gelen Ziynet Sali, “Acımız çok büyük, bazen kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlar vardır, onlardan bir tanesi. Milletimizin, öncelikle Denktaş ailesinin başı sağolsun. Çok büyük bir liderdi. Hayatını ülkesine adayan bir liderdi. Tabi ki çocukluğumuz onunla geçti”dedi.

 

 

Müzik dünyasına profesyonel anlamda girdiği ilk anlarını Denktaş'la paylaştığını ve ilk albümünü verdiğini anlata Ziynet Sali, “Her zaman gençliğin yanında, arkasında, önünü açarak, yolları aydınlatarak duran çok babacan bir insandı” ifadesini kullandı.

 

Şarkıcı Işın Karaca: Yolun ışık, mekanın cennet olsun Rauf Denktaş. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan gurur duyuyorum...

**

 

Ressam Bedri Baykam: Sevgili Denktaş, başımız sağolsun, sorumlu devlet adamlığını, Atatürkçü çizgini, insan sevgini özleyeceğiz

 

Şarkıcı Metin Arolat: Allah rahmet eylesin tüm Türk ulusunun ve ailesinin başı sağolsun. Tanıdığım en güler yüzlü siyaset adamı...

 

Gazeteci Bekir Coşkun: Nur içinde yatsın...İlk devlet adamı röportajımı Rauf Denktaş ile yapmıştım...Heyecanlanınca bana "su iç" demişti...

**

ABD'de Denktaş'ın ardından ne yazıldı?

Washington Post ve Los Angeles Times gazetelerinde, Associated Press (AP) kaynaklı haberler kullanıldı.

 

Washington Post ve Los Angeles Times gazetelerinde, Associated Press (AP) kaynaklı haberler kullanıldı.

 

AP'nin haberinde, Denktaş'ın, '60 yıllık siyasi kariyerinde, halkı için ayrı bir devlet olmasının kararlı takibini yaptığı ve bölünmüş adanın yeniden birleşmesine güçlü biçimde karşı çıktığı' ifadeleri yer aldı.

 

Denktaş'ın ölümünün Kıbrıs'ın yeniden birleştirilmesi yolunda yeni bir diplomatik çabanın olduğu bir döneme denk geldiği belirtilen haberde, Denktaş'ın, KKTC'nin, 'çoğunluğu oluşturan Kıbrıslı Rumların Kıbrıslı Türklere katliam yaptığı şeklinde adlandırdığı döneme geri dönmekten kaçınması ve barışı korumak için ayrı bir devlet olması gerektiği' yönünde bir tutum sergilediği kaydedildi.

 

Haberde, Denktaş'ın bu tutumunun onu birçok Kıbrıslı Türk'ün gözünde 'kahraman' yaptığı ifade edilerek, Denktaş'ın özgeçmişinden bahsedildi.

 

CNN'in internet sitesinde de Denktaş'ın vefatı yer aldı.

 

Oğlu Serdar Denktaş'ın açıklaması ile BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un taziye mesajının aktarıldığı haberde, Denktaş'ın hayat hikayesine yer verildi.

**

Vatan Gazetesi  Yazarı Mustafa Mutlu:

DENKTAŞ!

KKTC, Atatürk’ünü kaybetti. Bağımsızlık mücadelesinin efsane ismi ve KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı, Rauf Denktaş vefat etti...

Dün ve bugün çok şey yazıldı onun hakkında... Ama aynı gazeteler çok değil iki yıl önce onu Ergenekon sanığı ilan etmişti!

Çok üzülmüştü o garip iddialara...

Çünkü iki rektörün, kendisiyle görüştüğü için gözaltına alındığını yazıyordu “bağımlı medya...”

İsyan etmişti aslı astarı olmayan bu iddialara:

“Ben hukukçuyum, dünyada böyle bir dava görmedim...”

Tüm Kıbrıslı Türklerin ve ulusumuzun başı sağ olsun...

*****

 

...VE 88 SENEYE SIĞDIRILANLAR:

Ömrünü Kıbrıs Türkleri’ne adadı

27 Ocak 1924'te dünyaya gelen Rauf Denktaş yine bir Ocak günü aramızdan ayrıldı

27 Ocak 1924’te Güney Kıbrıs’taki Baf’ta dünyaya gelen KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yine bir Ocak günü dün aramızdan ayrıldı...

 

Tüm yaşamını Kıbrıs davasına ve Kıbrıs Türkleri’nin devlet sahibi olmasına adayan Rauf Denktaş, 27 Ocak 1924 tarihinde, bugün Kıbrıs Rum kesimi sınırları içinde bulunan Baf bölgesinde doğdu. Hakim Mehmet Raif Bey’in en küçük oğlu olan Rauf Denktaş, 1,5 yaşındayken annesini kaybetti. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul’a gönderildi. Arnavutköy’de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi’nde yatılı okumaya başlayan Denktaş, ortaokuldan sonra Kıbrıs’a döndü ve liseyi Kıbrıs’ta bitirdi. Denktaş, 1941’de Lefkoşa İngiliz Okulu’ndan mezun olduktan sonra Mağusa’da tercümanlık, memuriyet, bir yıl da İngiliz Okulu’nda öğretmenlik yaptı.

 

İngiltere’de okudu, avukat oldu

 

1944’te British Council’dan burslu olarak İngiltere’de hukuk tahsili yapan ve 1947 yılında Lincoln’s Inn’den mezun olan Denktaş, aynı yıl Kıbrıs’a dönüp avukatlığa başladı. 1949 yılı yaz aylarında savcılık yapmaya başlayan Denktaş, aynı yıl Aydın Hanım’la evlendi. Rauf Denktaş, 27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türkleri’nin düzenlediği ilk mitingde Dr. Fazıl Küçük ile beraber hatiplik yaptı. 1942 yılında Dr. Fazıl Küçük’ün yayımlamaya başladığı Halkın Sesi gazetesinde, babasından ve onun milliyetçi, Atatürkçü arkadaşlarından işiterek öğrendiği “Türk Haklarının İngilizler tarafından gasbedildiği” konularının ele alındığını gören Denktaş, Dr. Küçük’le tanışarak, Halkın Sesi’nde imzalı veya imzasız, bazen de Akın Yılmaz adı altında yazılar yazdı. Bu ilişki Denktaş’ın Londra tahsili yıllarında da devam etti. Denktaş, Ada’ya döndükten sonra Dr. Küçük’ün yanında yakın bir dost ve danışman olarak çalıştı.

 

Anayasa Konseyi’nde üye oldu

 

Denktaş, 1948’de zamanın Kıbrıs Valisi tarafından kurulan Anayasa Konseyi’nde üye olarak çalıştı. Rum kilisesinin baskısı altında Konsey’e katılan Komünist Akel Partisi Konsey’den çekilince Meclis kapatıldı. Türk temsilcilerin ısrarlı talepleri sonucu Hakim Mehmet Zeki Bey’in başkanlığında “Türk İşleri Komisyonu” kuruldu, Denktaş bu komisyonda da çalışarak, İngiliz Müstemleke İdaresi’nin gasbettiği hakların iadesi için bir raporun hazırlanmasında rol oynadı. Hükümetin kabul ettiği bu raporda öngörülen yasaların yapılabilmesi için başsavcılığa görev verildi, ancak başsavcılıkta bir Türk savcı yoktu. Liderliğin talebi üzerine 1949’da Denktaş Hukuk Bürosu’ndan ayrıldı ve az maaşla savcı yardımcısı oldu.

 

1957’de Dr. Küçük’e katıldı...

 

Birkaç yılda tamamlanması gereken yasa çalışmaları 1954’e kadar uzadı. Bu arada Denktaş savcılığa terfi etti. 1954’te Kıbrıs’ta yeraltı örgütünü kuracak olan bazı kişiler, Yunanistan’dan Ada’ya gizlice girerken yakalandı. Bunların takibi ve yargıya havalesiyle Denktaş’ın görevi daha da önem kazandı. 1957 sonunda İngilizlerin Ada’yı 5-10 yıl içinde Yunanistan’a devredeceğini gören Denktaş, savcılıktan istifa ederek, Dr. Küçük’ün yanında fiili rolünü aldı.

 

EOKA’ya karşı TMT’yi kurdu...

 

Hükümetteki görevinden istifa ettikten sonra toplum problemlerinde daha aktif rol oynayan Denktaş, 1957’de Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu Başkanı seçildi. Aynı yıl Rumların Atina’dan sevk ve idare ettiği EOKA adlı yeraltı teşkilatının saldırıları karşısında etkin bir kuruluşa olan ihtiyacı gören Denktaş, iki arkadaşı ile Kasım 1957’de Türk Mukavemet Teşkilatı’nı (TMT) kurdu. Bu teşkilat o güne kadar var olan Volkan Teşkilatı’nın yerini aldı ve kısa bir zamanda Denktaş’ın ısrarlı talepleri sonucu Türkiye’den gelen uzmanlarca EOKA’ya cevap verebilecek bir Mukavemet Teşkilatı haline getirildi.

 

Eşit şartlarda cumhuriyeti kurdular

 

Halkın Sesi gazetesinin İngilizce nüshasının hazırlanmasında da önemli rol oynayan Rauf Denktaş, 1958’de büyük ölçüde artan EOKA saldırıları karşısında Türk Mukavemeti’nin etkili görev yapmasını sağladı. TMT’nin yayın organı olan Nacak gazetesi Denktaş’ın gazetesiymiş görüntüsü içinde Kıbrıs Türkleri’ne yön gösterdi, mukavemet telkin etti. Türk hükümetinin, bir ayda yüze yaklaşan Türk kayıpları karşısında kararlı çıkışı ve aynı yıl BM Genel Kurulu’nda rahmetli Fatin Rüştü Zorlu’nun Yunanlı karşıtı Averof’u mağlup etmesi sonucu Yunanlılar Kıbrıs’ta eşit şartlarda ortak cumhuriyet kurulmasına razı olmuş göründü. Dr. Küçük ve Rauf Denktaş bu genel kurul toplantısında kulis faaliyeti yaptı.

 

Türk askerini adaya çağırdı

 

1959’da Zürih Anlaşması’nın hazırlanmasında Rauf Denktaş’ın perde arkasında etkin rolü oldu. Türkiye’nin garantisinin 650 kişilik bir alayla “etkin ve fiili” bir duruma getirilmesi Denktaş’ın ısrarı ve Dr. Küçük’ün de onu desteklemesiyle mümkün oldu. Bu görüşmede Denktaş adaya Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi. Aynı yıl Londra Konferansı’na da katılan Denktaş’ın Fatin Rüştü Zorlu’ya “Makarios bu anlaşmaları er geç yıkacak ve Enosis yoluna çıkacak. İleride bu anlaşmaların kendisine zorla kabul ettirildiğini savunarak ortaklığı bozacak” mealindeki değerlendirmesi, ne yazık ki ortaklık devleti kurulunca gerçekleşti ve 1963’te Kıbrıs’ta Enosis uğruna tedhiş yeniden başladı.

 

16 Ağustos 1960’da 650 kişilik Türk Alayı Magosa’ya ayak bastı. 1963 olaylarından sonra Denktaş temaslarda bulunmak için Ankara’ya gitti. Ardından bir sandalla Kıbrıs’a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı. 1964 Londra Konferansı’ndan sonra Makarios tarafından “istenmeyen adam” ilan edilen Denktaş’ın Kıbrıs’a girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy’e çıkarak savaşa katılan Denktaş, 1967’de Ada’ya gizlice girerken tutuklandı, yoğun girişimler sonucu Türkiye’ye verildi. 1968’de Ada’ya giriş yasağı kaldırıldığından Kıbrıs’a dönen Denktaş, 1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na seçildi, 28 Şubat 1973’e kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı seçildi.

 

KKTC’nin ilk cumhurbaşkanı oldu

 

13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüten Denktaş, 1976’da devlet başkanlığına seçildi. Denktaş, 1981’de ikinci kez devlet başkanı oldu. 15 Kasım 1983’de KKTC ilan edildi. 1990’da ikinci kez, 1995’te de üçüncü kez cumhurbaşkanı oldu.

 

24 Mayıs 2011’de rahatsızlandı

 

24 Mayıs’ta beyin kanaması geçiren ve sol tarafı felç olan Denktaş, 29 Ekim’de hastaneden taburcu edildikten sonra ilk kez 15 Aralık 2011’de evinden dışarı çıktı. Havanın da güzel olmasından yararlanarak ilk kez evinden çıkan Denktaş, “Benim için ’ölüyor’ dediler, dışarı çıktım” dedi. Denktaş, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından rehabilitasyon süreci için 8 Temmuz’da Ankara’ya, Genelkurmay Başkanlığı Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. Rauf Denktaş’ın tedavisine Ankara’da Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) devam edildi. Beyinle kafatası arasındaki kan birikiminin boşaltılması için 25 Ağustos’ta ameliyat edilen Denktaş, 30 Ağustos’ta da KKTC’ye, YDÜ Hastanesi’ne getirildi. Denktaş, beyinle kafatası arasındaki kan birikiminin artması nedeniyle 5 Eylül’de YDÜ Hastanesi’nde yeniden ameliyat edildi. 29 Ekim 2011’de taburcu edilen Denktaş, 8 Ocak 2012 gecesi, su kaybı nedeniyle YDÜ Hastanesi’ne yeniden kaldırıldı. Ve dün gece 22.00’de hayata gözlerini yumdu.

 

Dört Rum liderle pazarlık yaptı

 

Kıbrıs sorununun çözümü için 1968’de Glafkos Klerides ile ilk kez Beyrut’ta müzakerelere başlayan Denktaş, eski Rum liderler Spiros Kiprianu, Yorgos Vasiliu, Glafkos Klerides ve Tasos Papadopulos ile yıllarca müzakere etti. 2002’de sunulan ve Annan Planı olarak bilinen BM çözüm planına, “Türk askerini Ada’dan çıkaracağı ve Türkleri azınlık durumuna düşüreceği, devleti ortadan kaldıracağı” savıyla karşı çıkarak “hayır” kampanyası yürüten Denktaş, 17 Nisan 2005’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmadı.

 

Denktaş, Annan Planı sürecinde Avrupa Birliği (AB) üyeliğiyle yaşanan tartışmalarda, “Türkiye olmadan cennete bile girmem” demişti. Rauf Denktaş, 24 Nisan 2005’te, Annan Planı referandumun 1. yıl dönümünde, görevi 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a devretti. Denktaş, cumhurbaşkanlığından ayrılmasının ardından, çalışmalarını, Lefkoşa’daki çalışma ofisinde sürdürdü. Fotoğraf çekme merakıyla da bilinen Denktaş’ın onlarca yayımlanmış kitabı bulunuyor. Denktaş’a çok sayıda üniversiteden fahri doktora unvanı da verildi.

 

İngiltere’de avukat oldu

 

Rauf Denktaş, 6 yaşında eğitim için İstanbul’a gönderildi. İlkokul ve ortaokulu Arnavutköy’de Fevzi Ati Lisesi’nde yatılı okudu. Liseyi Kıbrıs’ta bitiren Denktaş, 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’de hukuk okudu, 1948’de avukat oldu.

 

Fazıl Küçük’le çalıştı...

 

İngiltere’deki hukuk eğitiminin ardından Kıbrıs’a genç bir avukat olarak dönen Rauf Denktaş, Kıbrıslı Türkler’in mücadelesine liderlik eden Doktor Fazıl Küçük’ün yanında çalıştı.

 

Eşi ve iki çocuğuyla

 

İyi devlet adamı, iyi bir baba, iyi bir hatip ve iyi bir fotoğrafçı olan Rauf Denktaş eşi Aydın Denktaş, oğlu Serdar ve kızı Ender Denktaş ile birlikte...

 

Kod adı ‘Toros’tu...

 

Denktaş 1958 Haziranı’nda Rumların yeraltı örgütü EOKA’ya karşı Kıbrıslı Türkleri korumayı amaçlayan Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 4 kişilik ilk hücresinde yer aldı. Rauf Denktaş “Toros” kod adıyla Türk Mukavemet Teşkilatı’nın bir numaralı mücahidi olarak kaydedildi.

 

1974’te Ecevit ile birlikte

 

Rauf Denktaş 1974’te Türk Barış Harekatı’nı izleyen süreçte kurulan Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin de ilk devlet başkanlığını üstlendi.

***

Rahat Uyu, nurlar içinde yat Türk Milletinin Büyük Kahraman Evladı ve ATASI...

FİKİRYOLU

 

 

Son Güncelleme: Pazar, 15 Ocak 2012 11:57

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

İKİZ KARDEŞLER
Özbek Türklerinin Erali Şirali Destanı, 110 Sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2220
mod_vvisit_counterDün6332
mod_vvisit_counterBu Hafta8552
mod_vvisit_counterGeçen Hafta52955
mod_vvisit_counterBu Ay75352
mod_vvisit_counterGeçen Ay205808
mod_vvisit_counterToplam21917529

Şimdi: 27 misafir var.
IP: 3.239.56.184