J.J.Rousseau Diyor ki:

Sıradan bir kadın nazarında,her erkek daima erkektir;ama kalbinde sevgi olan bir kadın için,aşığından başka erkek yoktur.


Atatürkçülük Nedir? (ADD Gen.Başk. Tansel Çölaşan)

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

ATATÜRKÇÜLÜK NEDİR?

Hükumet Meclisin yasa yapma yetkisini hiçe sayarak 11.10.2011 gün ve 664 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 1983 tarihli Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Kanununu kaldırarak, Kurumun görev alanını yeniden düzenlemiştir. 

 

1982 darbe döneminde dahi “engellenemeyen”; Atatürkçü Düşünceyi, Atatürk İlke ve Devrimlerini, Türk kültürünü, Türk tarihini, Türk dilini bilimsel yoldan araştırmak, tanıtmak ve yaymak şeklinde tanımlanan Kurumun görevleri arasından “yaymak” görevini çıkartarak, bir arşiv hizmeti verme noktasına indirgenmiştir. Daha sonra da yönetim kademesi bu yapılanmaya uygun hale getirilmiştir.

 

Kurumun yönetimine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan Mümtazer Türköne isimli şahıs talihsiz bir açıklama yaptı: “Atatürkçü olmayı kendime hakaret sayarım. Ben, Atatürkçülüğün askeri vesayet düzeninin kendini topluma benimsetmek için ortaya koyduğu ve abarttığı, totaliter bir resmi ideoloji yaratma gayretlerinin ürünü olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Adının başında Prof.Dr. olan bu kişi, haydi Atatürk’e saygısı yok, bilime saygısı olsaydı, böyle bir görevi kabul etmezdi. Kabul etti diyelim, bilimsel ahlak, o kurumun beklentilerini yerine getirmeyi gerektirir.

 

Atatürk’ü Atatürkçülükten ayırmak isteyenler, BOP’un koltuğunda oturanlara yaranmak için (kendi deyimleriyle) mankurt düşünce üretenlerdir. Mustafa Kemal’i “Atatürk” yapan çürümüş bir Osmanlı toplumundan, bağımsız, çağdaş bir ülke yaratmasıdır. Yani O’nun devrimleridir.

 

Hatırlatmakta yarar var. Türk Devrim modeli olan Atatürkçü Düşünce (Kemalizm); tam bağımsızlık ve ulusal egemenlik temeline dayanır. Kısaca ifade etmek gerekirse, Kurtuluş Savaşı ile kazanılan siyasi bağımsızlığı, ekonomik, kültürel, sosyal, hukuki, askeri her alanda tamamlayarak ele güne avuç açmayacak güçlü bir devlet ve gerçek anlamda demokrasinin uygulanabilmesine altyapı oluşturacak laik- çağdaş toplumun temellerini atmak, böylece her türlü sömürüye karşı duran, insan haklarına saygılı, toplumsal eşitliği sağlayan bir yönetim biçimi oluşturmaktır. Atatürk Devrim modeli budur. Atatürkçü düşünce, Kemalizm budur.

           

            Atatürkçülük; aklın ve bilimin öncülüğünü,

          Demokratik, laik sosyal hukuk devletini,

          Gerçek demokrasiyi,

Çağdaş uygarlığı,

          Planlı karma ekonomiyi,

          Halkın tüm tutsaklıklardan kurtularak, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür bireyler haline gelmesini,

          Aklın özgürlüğünü,

          Çağdaş ulusçuluğu savunmaktır.

 

Atatürkçü düşünceyi tam bağımsızlık ana ekseninden ayırıp yozlaştıran ucuz siyasettir. Türkiye ne yazık ki bu yolla bugünlere gelmiştir.

 

Ama bu yanlışı açık edip Atatürkçü düşünceyi asıl temeline oturtmak ve siyasete yeniden egemen kılmak isteyenler, her türlü engele karşın gerçek Atatürkçüler, Kemalistlerdir.

 

Bunun mücadelesini veriyoruz. 

Bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz.

 

                                                                   04.01.2012

 

                                                                Tansel ÇÖLAŞAN

Atatürkçü Düşünce Derneği

                                                                    Genel Başkanı 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAFKAS BAHADIRLARI
Karaçay Türklerinin Nart Destanı, 112 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün7505
mod_vvisit_counterDün7806
mod_vvisit_counterBu Hafta7505
mod_vvisit_counterGeçen Hafta76275
mod_vvisit_counterBu Ay24817
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20143466

Şimdi: 86 misafir var.
IP: 3.231.25.104