J.J.Rousseau Diyor ki:

Sıradan bir kadın nazarında,her erkek daima erkektir;ama kalbinde sevgi olan bir kadın için,aşığından başka erkek yoktur.


Feridun Orhunbilge - Emekli Felsefe Öğretmeni

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

 

 

 

 

Feridun Orhunbilge

Emekli Felsefe Öğretmeni

             

            Felsefe Evi sitesinin kurucusu ve sorumlusu Feridun Orhunbilge 1948 Şubatında Zonguldak’ta doğdu. Babasının görevi nedeniyle henüz yedi aylıkken Bursa’ya geldiler. İlk, orta ve Lise eğitimini Bursa’da yaptı. Reşitpaşa İlkokulu’nu, sonra Osmangazi Ortaokulu’nu bitirdi ve Bursa Atatürk Lisesi’ne geçti. Bursa Atatürk Lisesi onun yaşamında çok önemli bir yer tutar. Yaşamının otuz yıllık bölümü öğrenci ve öğretmen olarak bu okulda geçmiştir.

            Lise yıllarında Bursa Millet gazetesinde günlük yazılar yazdı, sinema bölümünü kurdu, ilk roman denemesi bu gazetede yayınlandı. 1967 yılında liseyi bitirdi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji bölümüne girdi. Deneysel sosyoloji kürsüsünde eğitimini sürdürdü. Bu arada, Sistematik Felsefe, Deneysel Psikoloji ve pedagoji formasyonunu tamamladı. Sosyoloji bölümünde Nurettin Şazi Kösemihal, Cahit Tanyol, Oya (Baydar) Sencer, Muzaffer Sencer; felsefe bölümünde Takiyettin Mengüşoğlu, Nermi Uygur, İsmail Tunalı; psikoloji bölümünde Beğlan Toğrol, Sabri Özbaydar gibi isimlerden eğitim aldı. 1971’de üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Felsefe Dersleri Öğretmeni olarak Bolu/Gerede Lisesi’ne atandı. İlk çocuğunu, kızı Özlem’i burada kucağına aldı. (Kızı Özlem şimdi müzik öğretmeni, bu sitenin mimarı ve aynı zamanda “Müzikçocuk sitesinin kurucusu…) 1974 Ağustosuna kadar Gerede Lisesi’nde görev yaptıktan sonra, Bursa Atatürk Lisesi’ne geçti. Mezun olduğu lisede ve kendi öğretmenleriyle birlikte öğretmenlik yapmanın doyulmaz zevkini tattı. Bu arada oğulları Ali Haydar ve Özgür doğdular. 1995 yılında Bursa Atatürk Lisesi’nden emekli oldu ve İstanbul’a yerleşti. İSTEK Özel Acıbadem Lisesi Felsefe Öğretmeni olarak 7 yıl özel sektörde çalıştı. Burada “Logos” adında bir felsefe dergisi çıkardı ve dergi sorumluluğunu üstlendi. Tiyatro Kolu’nu çalıştırdı. Metin yazarlığını yaptığı ve sahnelediği “Atatürk’ü Anma” programlarıyla kendini gösterdi. Turan Oflazoğlu’nun “Genç Osman” isimli oyununu sahneledi. Sonra böbreklerinden rahatsızlanarak buradaki görevinden ayrıldı ve Özel Yıldız Koleji’nde part-time felsefe öğretmenliği yaptı. 2004 yılında faal öğretmenlik yaşamını sonlandırdı. Şimdi torunları Ecem, Deniz ve Çınar’la zamanını geçiriyor. “Onaltı Kırk Beş” isimli edebiyat dergisinde ve sitesinde yazılar yazıyor. Bir yandan da böbreklerindeki rahatsızlık nedeniyle diyaliz tedavisini sürdürüyor.

**

Kaynak: http://www.felsefeevi.net/biz.html

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

YARDIMSEVER AVCI
Kazak Türklerinin Kambar Batır Destanı, 96 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3681
mod_vvisit_counterDün5979
mod_vvisit_counterBu Hafta37497
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay34052
mod_vvisit_counterGeçen Ay129071
mod_vvisit_counterToplam20888600

Şimdi: 72 misafir var.
IP: 3.238.107.166