Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


Dr. Ahmed İhsan Kırımlı

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Ahmed Amcamız vefat etti... Mekanı cennet olsun... Fikiryolu
 11 Aralık 2011, Pazar 

 ANKARA (QHA) - Türkiye Cumhuriyeti’nin eski Turizm ve Tanıtma Bakanı ve Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Dr. Ahmed İhsan Kırımlı (91) bugün akşam saatlerinde Ankara'da hayata veda etti.
Kırımlı Ailesinden cenaze ile ilgili bilgi bekleniyor.

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı kimdir?

Dr. Ahmed İhsan Kırımlı’nın büyük dedesi, Bahçesaray’lı Ulema-yı İzam Meşayih-i Kiram Akseyyid Mehmet Efendi’dir. Tekkesi Bahçesaray’ın Efendiköy’ünde olan Akseyyid Mehmet Efendi, Rusların dini, siyasi, sosyal ve kültürel baskıları artınca ailesini Türkiye’ye gönderir. Kendisi cemaati üzerindeki tesirinden dolayı Kırım’da kalır. Akseyyid Mehmet Efendi ailesini Ak topraklara gönderirken onlara bir miktar para ve bir Kur’an-ı Kerim verir. Kur’an-ı Kerim’in başına da şöyle yazar;” Ben burada kalacağım, etim kemiğim toprak olacak, üzerimde otlar çıkacak, onun kokusuna torunlarım buraya gelecek.” Kırımlı’nın kökünün diğer kolu da Bahçesaray’ın Asmakapı Mahallesi’ne dayanmaktadır. 1861’de maceralı bir yolculukla Aktopraklar’a gelen aile, Balıkesir’de Sultan Abdülmecid’in Kırım’lı muhacirler için yaptırdığı ve daha sonra “Kırım Mahallesi” olarak anılacak olan mahalledeki evlere yerleştirildi. Kısa zamanda kendilerini bulundukları bölgede kabul ettiren Kırımlı sülalesinin çocukları ve torunları, Balıkesir’in tanınmış tüccarları arasında yer aldılar. İşte bu torunlardan biri de 23 Nisan 1920 de Balıkesir’in Mecidiye Mahallesi’nde doğan Ahmed İhsan Kırımlı’dır.
Liseyi bitirinceye kadar Balıkesir’de okuyan Ahmed İhsan Kırımlı, İstanbul Robert Kolej’de aldığı dil eğitiminin ardından, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girerek tıp tahsiline başladı. Yüksek öğrenimi boyunca, “ Yüksek Talebe Cemiyeti Başkanlığı”, “Tıp Fakültesi Talebe Cemiyeti Başkanlığı”, “Balıkesir Yüksek Tahsil Talebe Cemiyeti ve Balıkesir Yüksek Tahsil Talebe Yurdu Başkanlığı” görevlerinde bulundu.
1947 de tıp fakültesini bitirdikten sonra askere gitti. Vatani görevini Sarıkamış’ta tamamlamasının ardından, ihtisas yapmak üzere İngiltere’ye giden Dr. Ahmed İhsan Kırımlı, Londra’da “Whips Cross Hospital” de 9 ay süre ile çocuk sağlığı ve hastalıkları üzerine ihtisas yaptı. Bu esnada da Türkiye Talebe Federasyonu İngiltere Temsilciliği ve İngiltere Türk Talebe Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği” görevlerinde bulundu.
1950’den sonra ihtisasına ABD’de devam eden Dr. Kırımlı, burada sırasıyla; “Alexandra Virgina Hospital (bir yıl), Staten Island-Sea View Hospital (bir yıl) Newark Baby’s Hospital (bir yıl)’da bulundu ve Albert Einstein Medical Center’da asistan, başasistan ve öğretim görevlisi olarak 2 yıl 5 ay görev yaptı, Amerika’daki ikameti esnasında Amerika Türk Talebe Birliğini kurdu ve başkanlığını yaptı. Kurucusu olduğu bu dernek ve Kırım Türkleri Derneği bu gün Amerika’da Türk lobisini oluşturan en güçlü teşekkülleri olarak kabul edilmektedir. İlerleyen senelerde, hizmetlerinden dolayı Dr. Kırımlı’ya ABD Kırım Türkleri Derneği’nce fahri başkanlık unvanı da verildi.
ABD’den döndükten sonra Balıkesir’de serbest doktor olarak çalışan Dr. Ahmed İhsan Kırımlı, bu dönemde Demokrat Parti İl Başkanlığı, Balıkesir Yüksek Talebe Cemiyeti Başkanlığı, Karasi spor Kulübü Başkanlığı, Balıkesir- Çanakkale Tabipler Derneği Başkanlığı görevlerinde bulundu.
1961 de Adalet Partisi’nden Balıkesir milletvekili seçildi ve 1977 Ekim’ine kadar kesintisiz parlamento üyeliğinde bulundu. 1961 de müteşebbis Adalet Partisi Genel İdare kurulunda üye ve bir müddet de Ragıp Gümüşpala’nın genel başkan yardımcısı olarak çalıştı. 1962 de yapılan ilk genel kongrede Genel İdare Kurulu Üyeliğine seçildi ve bu görevi 1976 yılına kadar sürdürdü. Bu süre içerisinde 6 yıl propagandadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 1973-1974 yıllarında Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak kabinede görev alan Dr. Ahmed İhsan Kırımlı bu görevi sırasında; TBMM ağlık komisyonu Sözcülüğü ve Başkanlığı, Milli Savunma ve Dış İşleri Komisyonu üyeliği ve sekreterliği görevinde bulunarak bu unvanlarıyla; Dünya Sağlık Konferanslarına, Uluslar arası Halk Sağlığı ve Aile Planlaması Konferanslarına iştirak etti. Ayrıca Türkiye İyi Niyet Heyeti üyesi olarak çeşitli ülkelere resmi ziyaretlerde ve temaslarda bulundu. Yurtdışındaki bu görevlerinin yanında, Türkiye Sağlık Tedavi Vakfı kuruculuğu ve başkanlığı, Türkiye Aile Planlaması Derneği kuruculuğu ve başkanlığı, Türkiye Kızılay’ı Genel Başkan Vekilliği yaptı.
Dr. Ahmed İhsan Kırımlı, Kırım Türklerinin sürgün edildiklerinin duyulmasından sonra, 1949 da İngiltere’de 1950-1957 yılları arasında ABD’de, bir insanlık ayıbı olan bu sürgün-soykırım hakkında çeşitli konferanslar verdi. Parlamenterliği esnasında da, milletlerarası toplantılarda Kırım Türklerinin uğradığı haksızlıkları çeşitli vesilelerle dile getirdi. Bu gün de üyesi bulunduğu Dünya Hürriyet ve Demokrasi Birliği (WLFD)’nin toplantılarında, Türk Dünyası ile birlikte Kırım’ı ve Kırım Tatarları’nın meselelerini dile getirmektedir.
Tıbbi Turizm, Termal Turizm, Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması konularında özel çalışmalarda bulunan Kırımlı’nın bu konularda yayınlanan çeşitli makaleleri ve bir kitabı mevcuttur. Şu anda siyasi hatıraları, 139 devleti kapsayan Seyahat Hatıraları ve kendi şiirlerinden oluşan bir şiir kitabı baskı aşamasındadır. Kurucusu olduğu “Türk Atlantik Anlaşması Konseyi” yönetim kurulu üyeliğini ve Türkiye’de 18 ilde Şubesi bulunan “Kırım Türkleri Kültür Ve Yardımlaşma Derneği”nin 1987 yılından beri Genel Başkanlığını, 1999 yılında kuruluşu tamamlanan Türkiye – Ukrayna Dostluk Derneğinin ve Kırım Vakfı’nın Başkanlığını, ayrıca Bulgaristan, Azerbaycan, Kırım Türkleri Federasyonunun Genel Başkanlığını yürütmekteydi.
Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan Dr. Çiçek Kırımlı ile evli olan Dr. Ahmed İhsan Kırımlı’nın Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Hakan Kırımlı ve bir özel sektör firmasında çalışan Cihan Kırımlı adlarında iki evlat babasıydı.

QHA 

**

Kaynak: http://qha.com.ua/ahmed-amcamiz-vafat-etti-104595tr.html

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

KAYADAN DOĞAN KIZ
Hakas Türklerinin Altın Arığ Destanı, 112 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3768
mod_vvisit_counterDün5979
mod_vvisit_counterBu Hafta37584
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay34139
mod_vvisit_counterGeçen Ay129071
mod_vvisit_counterToplam20888687

Şimdi: 60 misafir var.
IP: 3.238.107.166