Cenap Şehabettin Diyor ki :

Gençlik çabuk geçer derler, malesef ihtiyarlık da öyle!


Peygamberimizin (s.a.a) Ailesine Ne oldu?

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

 

 

 

NEDEN KERBELA?

   Kerbela olayının üzerinden 13 asır geçmesine rağmen bu kıyam, hâlâ gündemini korumaktadır. Toplumumuzun her zaman ne kadar hassasiyeti azalmış olsa bile Kerbela olayını gündeme getirmektedir. Mesela bu olayın hedef ve sebeplerini anlamaktan ziyade bir yas günü, bir adet durumuna sokulmasıdır. Hâlbuki Kerbela olayı bugün Müslümanların bulundukları duruma çok önemli açıklamalar sunmaktadır. Bu nedenle inananlar Kerbela kıyamını, sebeplerini, hedeflerini, yöntemlerini ve tarihini iyi bilmek zorundadırlar. Bu olay şu açılardan incelenmelidir.

1- Peygamber ve ailesini olan sadakat ve ihanet

2- Gerçek müminler ile sözde müminlerin birbirinden ayrılması

3- Nebevî metodun takip edilmesi

4- Ümmet olabilmek

  Özlediğimiz, hasretiyle yandığımız İslâm toplumunun oluşmasında Kerbela olayını anlamamız çok önemlidir. Çünkü kurt insanın içinde olursa onun ayıklanması da ayrı bir tedavi gerektirir. Toplumun içinde Müslüman görünüp fakat İslâmî hedef ve ilkelerini istemeyenler de olur. Bunlara karşı izlenilmesi gereken iki yol vardır. Ya Hasan olacaksın, ya da Hüseyin.

   Ayrıca bugün coğrafyamızın her yerinde kıyamlar oluyor. Acaba bu kıyamların hedef, yöntem, sebep ve ahlakı ne kadar doğru? Önemli olan kıyam değil. Önemli olan doğru kıyamı yapmaktır. İşte bu nedenle Kerbela kıyamı tüm kıyamlara örnek bir kıyamdır. Eğer bugün bu kıyamlardan bir sonuç elde edilemiyorsa bunun nedenlerini sorgulamamız gerekir. Ya kıyam yanlış, ya da siz Hüseyin değilsiniz?

   Kerbela kıyamı ve Hüseyin, gökyüzü ve güneş gibidir. Birbiriyle özdeşleşmiştir. Bugün kıyamlar ile Müslümanlar ne kadar özdeşleşmiştir. Yaptıkları kıyamın hedefleri, çıkış noktaları, izlenilen yolu, ilkeleri, ahlakı ne kadar nebevî?

Bu yüzden her yer Kerbela; ama herkes Hz. Hüseyin (a.s) gibi başarı ve güzel sonuçlar elde edememiştir. Yapılan tüm kıyamlar, Hüseyin'in kıyamı kadar etrafındaki uyuyanları uyandıramamıştır.

   Hz. Hüseyin'in (a.s) kıyamı, Allah'a olan sorumluluğun (iman), dünya hırsına tercihinin sembolüdür. Sözde Müslümanların maskelerinin indiği gündür. Bizler bu kadar maskeleri düşürebildik mi, yoksa onlara mı inandık?

   Bu olay, inancın sadece laf ile geminin yürütülmeyeceğinin ispatıdır. Allah'a olan teslimiyetin hayat ile ispatlanması gerektiğini gösterir. Allah'a olan teslimiyette izzet vardır. İzzetin olmadığı yerde ise zillet dolaşır. İzzet, hayat ile ispatlanmadan sadece dil ile "Ben Müslümanım" demekle olmaz. İzzet ancak yaşanarak olur.

   İşte bu olay, bir izzet mücadelesidir. İzzetlilerin zilletlilere üstün gelmesinin mücadelesi.

   Hz. Hüseyin'in (a.s), 72 yarenlerinin ve ailesinin başına gelenler, tarihte yaşanan bir hikaye değildir. Bu, Rabbimize karşı Peygamberimiz Hz. Muhammed'e (s.a.a) karşı ve tüm hakikate karşı yapılan bir ihanettir, bir saygısızlıktır, bir vefasızlıktır, bir nankörlüktür…

  Bugün bu olayı anlamamız, ihanette olup olmadığımızı anlamamız açısından önemlidir. Arkasından gittiğimiz örnekler açısından önemlidir. Gerçek inananları ve sözde inananları, İslâm inancını çıkarlarını korumak için kullananları ayırmamız açısından önemlidir. Tarih içerisinde şeytanın her elbiseyi giyerek (buna İslâm elbisesi de dahil) karşımıza çıkabileceği açısından önemlidir.

   Resul'ü sevdiğini söyleyenler, Resul'ün ailesinin başına gelenleri lütfen öğrenin. Çünkü Resul'ün arkasından gidenlerin ne kadar büyük bedeller ödediklerini görün, görün ki sevginizi siz de ölçün.

   Resul'ü sevenler, onun arkasından gidenleri de severler. O hâlde bu yolun yolcuları, sevenlerin başına gelenleri bilmeliler. Kendilerinin başına örülebilecek tuzakları görmeleri açısından da sevenlerin çizgilerini bilmeliler...

Kerbela! Nedir Kerbela? Bugün her yer Kerbela! Irak, Afganistan, Çeçenistan, Filistin…

Zülfikar NEBİOĞLU

Son Güncelleme: Salı, 06 Aralık 2011 20:11

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SÜPERMARKETTEKİ SÜRPRİZ
Köroğlu Destanı'nın Türkmenistan varyantı. 96 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün7292
mod_vvisit_counterDün3942
mod_vvisit_counterBu Hafta40813
mod_vvisit_counterGeçen Hafta38617
mod_vvisit_counterBu Ay129466
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21233884

Şimdi: 108 misafir var.
IP: 54.85.57.0