Tolstoy Diyor ki :

Güzel olan sevgili değil, sevgili olan güzeldir.


ÖĞRETMENLERİMİZE SAYGILARIMLA... VERİN ELERİNİZİ ÖPEYİM HANİFE, SABRİ ÖĞRETMENLERİM - 3

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

ÖĞRETMENLERİMİZE SAYGILARIMLA...

VERİN ELERİNİZİ ÖPEYİM HANİFE, SABRİ ÖĞRETMENLERİM - 3

 

Bir şiirin kuruluşu, gelişi ve yazılış süreci nasıldır sizce?

Bak, şimdi zor bir soru attınız önüme. Beklemediğim bir soru yani. İşin içinden çıkmak zor olacak, ama neyse. 

Şiir, tek kalıplı bir sanat eseri değildir. Zamana ve yazanına göre değişir. Bu nedenle anlam ve kuruluş bakımından didaktik, pastoral, satirik, dramatik, lirik gibi şiir türleri vardır. Şimdi hece vezni, aruz vezni filan deyip okuyucularımızın keyfini kaçırmayalım. Ama uyaktan (kafiye) iki söz etmeden geçmeyelim diyorum. Şiirin güzelliğini, tadını, mahiyetini veren de zaten uyaklardır. Onlar da çok çeşit olur: tam, zengin, tunç, cinaslı, düz, çapraz, sarmal vb. Şiirle ilgilenenler bu bilgileri edebi ve ders kitaplarında bulabilir zannediyorum.

         Günümüzde şiir yazma yeltenişinde bulunanların sayısı az değil. Kutluyorum. Yazsınlar. Ama her gelen geçen kişinin yetkisine göre değil bu iş. Önce şiire âşık olma derecesinde bir kalbin olacak. Sonra da çok ama çok çalışarak şiir örgüsünün gerçeklerini öğrenmeye azmin olacak.

Burada bir parantez açarak konuyu biraz “sulandırmak” istiyorum.

Ben hiçbir zaman, hiç kimseye şiir yazıyorum veya şiir yazdım demedim. Şair olma hevesim de hiç yoktu. Kaderin cilvesine bakın ki, “şiir dostumu” yarı yolda bırakıp gönül verdiğim düz yazıda bir kitaplık (belki daha fazla) öykülerim oldu. Ama 13 kitabım içinde basılmış bir öykü kitabım yok. Öykü yazarı olarak antolojilerde de adımı görmedim. Kuzeydoğu Bulgaristan’ın “Deliorman” Edebiyat Derneğinin 2008 yılında neşrettiği Gönül Esintileri derlemesinde tanıtılmış olmam ayrı bir mesele. Beni şaşırtan2010 yılında Prizren’de (Bosna) Osman Baymaktarafından çıkarılmış olanYüzyılın Yüz Şairi – Bulgaristan Türk Şiir Antolojisi kitabında temsil olunmamdı. Tabi ki, bazı zaman aralıklarında şiir türünden yazdıklarımı yerel gazeteler basmıştı. O.Baymak Bey bu yazdıklarımı (görüyorsunuz, şiirlerimi bile demiyorum) nereden ve nasıl “avlamış” bilemiyorum. Keşke “avlayamasaymış” diyorum. Neyse ki, adamın verdiği emeğe saygılı kalmaktan başka çarem yok.

Dahası da varYine aynı yılın başlarında gazeteci, şair ve araştırmacı Niyazi H. Bahtiyar tarafından İstanbul’da gün ışığına çıkartılmış olanBulgaristan’da İz Bırakan Türkler kitabında da Sabri M. Con’a ayrıca yer verilmiştir.

Bütün bunlar beni düşündürmüyor değil. Acaba bu basamaklarda bulunmaya layık mıydım? Takdiri benim dışımda. Yine de saygılarımla…

 

En sevdiğiniz şiirinizden bir mısra bizlerle paylaşır mısınız?.....

Buna gerek yoktu bence. Ama itiraz ediyorsunuz. Sizden kurtuluş yok, belli.

  İşte, yukarıdaki anlattıklarıma belki de ters düşecek mısralarım:

                   /Şair Olmak şiirinden/

“… Meğerse ne kolaymış şair olmak!

Dök şarabı, doldur kadehi; iç, iç, iç…

Ortalıkta cıva gibi titreşen şarap dolu bir bardak,

Söğüt yaprağı gibi sevda yüklü bir kadın,

Ve aşk dolu bir yürek olunca,

Var, git, şair olma olmayabilirsen!...”

 

Çalışma gücünü ve yaşama zevkini niye borçlusunuz?

Çalışma gücü benim içimden gelen bir duygudan kaynaklanmaktadır. Çalışmaktan hiçbir zaman usanmadım. Daha çocukluğumda arkadaşlarım tozlu yollarda günlerini gün ederken ben elimden kalem ve defteri bırakmıyor, devamında ailemin ev işlerinde yardımcı oluyordum. Boşuna zaman harcamak nedense benim doğamla hiç bağdaşmayan bir durumdur. Aslında ben aşırı aceleci biriyim. Bugün, bu ilerlemiş yaşımda bile dakikalarımı ikiye, dörde bölüp zaman kazanmak ve çok çalışmak istiyorum ama olmuyor işte. Dünyada yapılması ve yazılması gereken o kadar fazla işler var ki… Ve dünyada sokak başlarında, meyhanelerde günlerini, yıllarını boş yere yuvarlayan o kadar fazla insanlar var ki, ben bu durumun izahını veremiyorum.

Yaşama zevki Allah’ımızın insanlara lütfettiği iyi bir olgudur. Ben de bu zevki yaşadığım için Rabbimize şükrediyorum. Bu arada ailemin, eşimin bana verdiği huzur, sevgi ve saygınlık hiçbir şeyle ölçülemez. Bir atasözü “Büyük lokma yut, büyük söz söyleme” der. Bu konuda ben, küçük lokma yutup şu büyük sözü söylemekten hiç korkmam: “Bu günlere huzur ve mutluluk içinde geldiysem bunu ancak aileme borçluyum!”

 

Bugün Öğretmenler Günü’nde unutamadığınız öğretmenlerinizin hatırası var. Bir ömür boyu aslında bu iz. Onlara MESAJINIZ NE OLUR?                

Tabi ki, öğretmenler kolay kolay unutulmaz, anılarda kalırlar. Bana göre her öğretmen bir kitap, bir ansiklopedidir. Bilgi saçarlar, kültür aşılarlar, karanlıkları aydınlatırlar. Hiçbir öğretmenimle her hangi bir problem yaşamadan öğrencilik yıllarımı tamamlamışımdır…

Bir rastlantı eseri olarak bu yılki öğretmenler bayramını ailemde çifte bayram olarak kutlayacağız. Her ne kadar içimde gizli tutmak istesem de saygınlığınız karşısında duygularıma hâkim olamayarak açıklıyorum: bu günler bizim evliliğimizin 50’nci yıldönümüdür. Bayram gibi bayram yani!

Halen hayatta olan öğretmenlerime rahat, sakin, huzur dolu bir yaşam dilerim En önemlisi de gençlik yıllarında oldukları gibi dinç, gürbüz ve sağlıklı olmaları en büyük dileğimdir.

Günümüzün aktif öğretmenine de hoşgörü, sağlamlık ve mutluluklar diliyorum. En önemlisi de Atatürkçü yoldan hiçbir zaman taviz vermemeleri (sapmamaları) en büyük dileğimdir. Genç neslimizin de Avrupa standartlarını aşıp öne geçmelerini candan dilerim.

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!...

 

                                                                                                                          SON

Son Güncelleme: Perşembe, 01 Aralık 2011 15:34

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

AVDA KAZANILAN DOST
Başkurt ve Kazak Türklerinin Kozı Körpeş Bayan Suluv Destanı, 120 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 
 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2470
mod_vvisit_counterDün5083
mod_vvisit_counterBu Hafta23239
mod_vvisit_counterGeçen Hafta34293
mod_vvisit_counterBu Ay73275
mod_vvisit_counterGeçen Ay249870
mod_vvisit_counterToplam21177693

Şimdi: 55 misafir var.
IP: 3.238.70.175