Oruç Baba Der ki:

Konuşmak bilgili olmanın göstergesi midir, bilinmez; ama susmak bilgelik gerektirir.


Bir Anne, Bir Baba Çocuğuna Ne Miras Bırakıyor?

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

 

Arkadaşım, şimdi sana anlatayım:

Sabah başımın ağrısı geçmedi. Gece televizyonda şiddet sahnelerinin bana verdiği moral bozukluğu, birine örnek olmuş. İşten eve ara sokaklardan ilerliyordum. Pencereler açıktı. Mevsimlerden sonbahar. Yazdan kalma bir gün yaşıyorduk.  Bir yerden şiddetli bayan sesi geliyordu. Küçük bir kız çocuğun ağlama sesi kulaklarımı çınlattı.

Nasıl da istedim o kapıyı çalıp, o anneye ‘’ Niçin böyle davranıyorsun ‘’ sormaya, ama ‘’ Sen bana karışamazsın’’ cevabı, bir de kapıyı çarparsa bana, ikinci hüsranla kalmamak için gitmiyorum. Muhtemelen bir saat sonra barış ilan edilir.

Başka dilde konuşmasını ne çok isterdim. Olmadı, kadın sözlü şiddetten sonra fiziki şiddeti arzuluyor. Ne acı…

Sevgili anne – babalar! Şiddet nedir? Şiddete bizi kim yönlendiriyor?

Balkondayım, çamaşır seriyorum. Sokaklardan geçen iki çocuklu anne, büyük kızına mikrofonu aratmayan sesiyle sıralıyordu ‘’ Terbiyesiz. Sen ne terbiyesizmişsin öyle. ‘’ Vay, o kız kimin? Komşunun mu? Terbiyeden konuşalım. Sen yarın bir rehber öğretmeninden bir ders almalısın. Annelik dersi…

Arkadaşım, buyurmak, nutuk çekmek değil amacım. Ben annelere şiddet sözcüklerinin yerine hoşgörü sözcüklerini aşılamak istiyorum. Bir hafta çantanızdaki cüzdanınıza, hoşgörü  sözcüklerini yazsanız. Paraların arasında kalsınlar. Her yere taşıyın, her yerde okuyun. Bir deneyin, bu oyunun sonuçlarını bekleyin. Paylaşın tüm sevdiklerinizle. Oyunu beğeneceğinizden adım gibi eminim. İstediğiniz kadar tekrar ediniz. Azmin sonunda ne güzel insanlarımız olacak bizim mahallede, bizim dünyamızda.

Büyüyünce çocuklarımız bizim için olumsuz düşünmesinler, bu düşünce onların belleğinde iz bırakmasın. Kendimize yön verip iyi bir anne ya da baba olalım. Zor bir şey istemiyorum. Bir deneyin. Nasıl da huzur kaplayacak bedeninizi. Kendi öz çocuğumuza güven verelim. Güler yüzle karşılayalım. O çocuk bizim elmasımız. Sevgi köprüsü kuralım. Mutlu ve değerli bir insan yetiştirelim. Onları dinleyelim, pırıltılı göz bebeklerinle bağ kuralım.

Gerçekten sevgi satın alınmıyor, ama ben sizlerden tüm olanaklarınızla almanızı talep ediyorum. İlgiyle, emekle kazanabilirsiniz.

Zor olabilir arkadaşım, bin bir sorunu var annelerin. Unutmayın anneler her şey bekleyebilir, ama değerli çocuğunuzun sevgi gereksinimi bekleyemez.  Koşulsuz sevgi istiyor.  Bu aile de en etkin temel taşıdır.

Her şeyin bir adabı var. Biliyorsun arkadaşım, ‘’ istemek ‘’ önemlidir. Şimdi çocuğuna küstün olabilir. Bu durumunun biraz olsa sorumluluğu sendedir. Israrcı, kavgacı tavırlarla gerçekleştirmek var bir de hoşgörü ile sonuçlandırmak.

Kafesteki kanaryayı niye alıyor anneler? Onu sevgiyle beslemek için. Güzel sohbet için. Onu seversiniz de kendi çocuğunuza neden bu şiddet?

İkisinin arasında bir bağ kuralım. Hasta yatıyorlar, hangisine daha ağırlık basar? O anda filmi geri çekebilsek. O sarf ettiğin sözleri dinlesen : ‘’ seni döverim, saçını başını yolarım, sen akılsız mısın, bak beni getirme oraya, görüyor musun şu terliği, senden adam olmaz, git istemiyorum seni, şimdi ben seni nasıl döveyim ‘’.

Treni kaçırdım diyen olabilir. Yok  yok kaçmak yok. O zaman treni başka araçla kovalamalıyız. E, bizde kendimize söz verelim BİR DAHA ŞİDDET YOK. Otoyolumuzu değiştirelim. Biliyorum, biraz zor yolculuk sizin için. Gördüğümüz, duyduğumuz gözlemlediğimiz kuralları kullanıyoruz. Düşünmeden, sorgulamadan. Diyorsun ‘’ Ben böyle gördüm, böyle yetiştirildim ‘’. Devir değişecek sen yeniliklere yön vereceksin. Onun acısını kendi çocuğunda ısrar etmeyeceksin. Dayakla terbiye edilen çocuk, okula gelince, o da şiddet uyguluyor arkadaşlarına.

Ve bu bağlamda sana bir sorum var arkadaşım: Bir anne, bir baba çocuğuna ne miras bırakıyor?  Kökler ve Kanatlar. Ve şimdi bakalım Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Bey nasıl bir miras bıraktı  bizlere : Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk.

‘’ Ben manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. ( M. K. ATATÜRK )

‘’ Ey yükselen yeni nesil, istikbal sizindir.

Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz. ‘’ ( M.K. ATATÜRK )

‘’Ne Mutlu Türküm Diyene ‘’ vs. sözleriyle gurur duyuyoruz, coşkuyla çarpıyor kalbimiz. İşte arkadaşım, bu hisleri gençlerimizin arasında çoğaltalım. Şiddeti tanımayalım, görmeyelim, kullanmayalım, bunu anlatmak istedim. Yaşayarak göreceğiz güzel günler, mutlu günler, huzurlu günler. Şiddetsiz Dünya istiyorum. Gün gelir yaşlanacaksın,  o zaman kendi sularında yüzeceksin.  Yüzme böyle sularda.

Ödev olarak ürkek çocuğun resmini çizmeni istiyorum arkadaşım. İkinci resim ise hoşgörüyle,  mutlu çocuk resmi. Şimdi bakalım: Birinci resim bizi itiyor. Bakmak bile istemiyoruz. İkinci resmi sabah baktığınızda, o uyanan duygular… O pozitif enerji bizlere neler neler yaşatır. Şimdi hepimizin evinde birer resim bulunduralım, Abidin Dino’nun Nazım Hikmet ‘in isteği üzerine çizilen ‘’ Mutluluğun resmi ‘’ nden.

Yaşamın dalgalarıyla boğuşabilirsin arkadaşım, sahip çık çocuğuna!

Yılsonunda çocuğundan en mükemmel karneyi bekliyorsun. Anne babaların karnesini kim verecek? Hadi birlikte çalışalım engin bir hoşgörü karne kazanalım:

 

Çocuklarımızla arkadaş olalım.

Onlar ile bol bol, masallar, kitap okuyalım.

Özgüveni aşılayalım.

Ana babaların en önemli öğreti, çocuklarımıza ayakta durabilmelerini öğretelim.

Tiyatro sevgisi aşılayalım.

Bayram beklemeden armağan alalım. Hediye alışkanlığı kazandıralım.

Daima ödüllendirelim.

Nezaket sözcükleri kullanalım ve çocuğumuz da gündelik yaşantısın da sürekli kullanmasını öğretelim.

 

 Anneler, şiddet bizim değil. Biz hoşgörü çocuklarıyız!

 Bir anne, bir baba çocuğuna ne miras bırakıyor? Seçim sizin!!!

 

 

Son Güncelleme: Cuma, 04 Kasım 2011 17:50

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SİHİRLİ DÜRBÜN
Osmanlı İmparatorluğunun Kuruluş Destanı, 92 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL 

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün3588
mod_vvisit_counterDün7806
mod_vvisit_counterBu Hafta52629
mod_vvisit_counterGeçen Hafta76275
mod_vvisit_counterBu Ay69941
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20188590

Şimdi: 80 misafir var.
IP: 3.226.245.48