Cenap Şehabettin Diyor ki :

Gençlik çabuk geçer derler, malesef ihtiyarlık da öyle!


Üç Kitap Eleştirisi

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

alt

 

 

 

 

Yakın zamanda okuduğum üç kitapla ilgili eleştiri ve yorumlarımla karşınızdayım.

Kitaplardan ikisi tavsiye. Bir diğeri ise Ejderha Mızrağı evreninden önemli bir şahsiyetin hikayesi.

Efendim kitaplarım isimleriyle başlayalım. Kıyamet Gemisi, Kürk Mantolu Madonna ve Huma Destanı.

Kıyamet Gemisi dünya çapında çizerlerimizden biri olan sevgili Melike Acar'ın geçtiğimiz yaz tweetlerinden birinde sözünü ettiği bir kitaptı. Okuma listem o aralar doluydu fantastiklerin dışına çıkıp günümüz aksiyon macera alanına da bir adım atmayı istiyordum. Bir yerde başlamalı dedim. Listeye ekledim.

Kitabın adı Kıyamet Gemisi dedik. Plague Ship. Veba, hastalık gibi de çevirilebilirdi. Her neyse.. Kitap Altın Kitaplar'dan Nisan 2011'de çıkmış. 464 sayfa. Çeviren Taner Yenidoğan. Yazarları Clive Cussler (http://www.altinkitaplar.com.tr/yazar.asp?YazarID=7 ) ve Jack Du Brul. Clive cussler ünlü ve çok satan bir yazar abimiz. Aksiyon macerada da çok güçlü bir kalemi var.

Oregon, cenaze gibi görünen ama aslında kudretli bir ejderha olan bir gemi. Eski bir kereste taşıma gemisi. Göründüğü şey bu. Ama aslında belki de dünyanın en teknolojik ve vurucu casusluk – örtülü operasyon gemisi. Geminin sahibi ve mürettebatı herhangi bir ülkeye bağlı değil. Kendi ahlak anlayışları ve kuralları olan uluslarüstü bir anti terör ve örtülü müdahale örgütü bu çocuklar.

Macera bir görevden dönüşleri esnasında rastladıkları hastalık yüklü hayalet bir gemi ile karşılaşmaları ile tırmanışa geçiyor. Hastalığın izini sürmeleri ve olayın gerisindeki esrar perdesini aralama çalışmaları, perde arkasındakileri engelleme – yakalama mücadeleleri derken... Aksiyon, macera dolu sayfalar akıp gidiyor..

Ben daha ne olduğunu anlayamadan baktım kitap elimde erimiş. İyi de olmuş. Listeme bu amcanın bu Gemi ve ekibini içeren diğer "Oregon Dosyaları" (http://en.wikipedia.org/wiki/Oregon_Files )kitaplarını da aldım. Baştan başlayıp bi göz atmalı bu seriye.

Bu kitapla ilgili tek bir eleştirim olacak o da sonu ile ilgili. Sona doğru giderken işlerin toparlanma ve sonuca bağlanması aşamasında biraz düzensizlik ve akıcılık duygusunu dalgalandıran bir süratlenme hissettim. Kitabın geneli ile uyumsuz bulduğum ani bir hızlanma var gibi geldi bana. Çok sırıtan bir şey değil ama bana böyle hissettirdi. Yine de bu çok not kırmayı gerektirecek bir şey değil ve o kadar kusur kadı kızında da olur.

Clive amcanın bu romanını beğendim. Diğerlerini de okumaya çalışacağım. Tavsiye ediyorum efendim.

İkinci kitabım bir arkadaşımın tavsiye ettiği bir kitap. Kürk Mantolu Madonna. Cehaletimi bağışlayın, benim daha önce adını duymadığım; Duyduysam da unuttuğum bir değerli yazarımızın kitabı. Sevgili Sabahattin Ali'nin (http://tr.wikipedia.org/wiki/Sabahattin_Ali ) kaleminden çıkan ve ister kısa roman ister uzun öykü diyebileceğiniz çok güzel bir eser.

Eser Yapı Kredi Yayınlarından 47. Baskısı ile elimde. Kitap 160 sayfa. Füsun akatlı'nın çok güzel bir önsözü ile başlıyoruz okumaya. Okumaya başladığınızda su gibi akıp gidiyor sayfalar. "Yarın okurum bi iki sayfaya göz atayım," diye elime aldım bir baktım yatmadan önce 60 – 70. sayfaya gelmişim.

Bir kere kitabın dili hiç zorlamıyor. Pürüzsüz buldum desem yeridir. İçinde anlatılan duygular ve öykü ise beni aldı götürdü desem yeridir. Öykü en basit hali ile imkansız bir aşk öyküsü desem haksızlık mı etmiş olurum bilmiyorum. Bu benim yorumum. Dünyaya, insanlara, aşka ve seçimlere dair bir öykü bu. Kısacık ama aynı zamanda da çok derin ve dolu.

Kitabı okuduğum ve Sabahattin ali gibi bir kalemle tanıştığım için mutluyum. Her ne kadar benim türümden, benim okuduğum tarzdan bir yazar olmasa da kendisinin bu eserinden çok etkilendim. Mutlaka tavsiye ediyorum. Çok fazla yazmak istemiyorum, okumadıysanız mutlaka okuyun ve kendi fikrinizi kendiniz oluşturun lütfen. Saygılarımla.

Nur içinde yat Sabahattin Ali üstad.

Son kitap, Huma Destanı. Yazarı Richar A. Knaak. Huma Destanı yazarın ilk kitabı ve bu kitap New York Times Bestsellers listesinde. Çok satanlardan yani. Kitap 384 sayfa. Laika Yayıncılık bizlere getirmiş. Çeviren Eralp Ersoy.

Ejderha mızrağı evrenine ismini veren Ejderha Mızraklarının Şövalye Huma'nın ellerinden Krynn dünyasına gelişinin ve ışığın karanlığa karşı mücadelesinin öyküsü var burada...

Şövalye olması çoğu kimse tarafından doğru bile bulunmayan bir şövalyenin aslında Solamniya Şövalyeliğinin erdemlerinin vücut bulmuş hali olduğunun ortaya çıkışının öyküsü bu. Bu Ejderha Mızraklarının kibirle büyüklenen koca ve güçlü, ışıltılı ellerden ziyade alçakgönüllülük ve saf yürekle donanmış gösterişsiz ellere gelişinin hikayesi.

Huma kimdir, nedir, Mızraklar nasıl geldi sorularına bu kitapta büyük ölçüde cevap buluyoruz. Huma'yı, onun aşkı olan Gümüş Ejderha'yı, aralarındaki ilişkiyi daha yakından görme şansı elde ediyoruz bu sayfalarda. Kitabı öyle aman aman çok beğendiğimi söyleyemem.

Yanlış anlaşılmasın kitap güzeldi. Beğendim. Yazarın da ellerine sağlık. Akıcı ve aksiyonlu, maceralı, Krynn tarihi hakkında bilgi verici bir kitaptı. Hoşuma gitti, tavsiye de ederim. Ama sadece öyle aman aman dehşetengiz bir kitap değildi, bence abartmaya gerek yok. Güzel kitaptı. Okuyun.

Bunun üstüne daha söylenecek pek fazla bir şey yok sanırım. Bu yukarıda naçizane yorumladığım 3 kitap da beğendiğim eserlerdir ve yazarları aldıkları parayı hak ederken okura gerçekten başka dünyaların kapılarını açıp hem bir şeyler katıyor hem de bir şeylerden uzaklaştırarak ferahlık getiriyor.

Okuyun anacığım. Başımıza ne geliyorsa okumamaktan geliyor. Eğitimsizlik, cehalet, bilgisizlik, atgözlüklülük, körlük, çapsızlık... Ne gelire başımıza hep kalıbımızın insanı olamamaktan geliyor. Okuyun, "bilgi sahibi olunmadan fikir sahibi olunmaz." (Uğur Mumcu)

Avrupa okuma alışkanlığını kazanırken bunu hemen klasikler ile yapmadı. Klasikleri ve başyapıtları yazacak yazarları oluşturmak, onları okuyacak okuru oluşturmak için Avrupa 3. sınıf hikayeler, açıksaçık hikayeler, kaba hicivler, en ucuz romanlar ile yola çıktı.

Okuyanı küçümsemeyin lütfen, ne okursa okusun, lütfen okusun. Okumayı ve okuru destekleyin.

Şimdilik benden bu kadar. Sonra yine yeni kurbanlarımla geri döneceğim.

Kendinizi bana saklayın.

Levent ÖLÇER

Son Güncelleme: Pazar, 30 Ekim 2011 15:29

 

Yorumlar  

 
#1 Ömer Faruk Hüsmüllü 30-10-2011 15:31
Sevgili dostum, bu değerli çalışmanızı bizimle paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Diğerleri gibi bu da güzel ve bilgilendiriciy di. Selam ve saygılarımla...
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

YARDIMSEVER AVCI
Kazak Türklerinin Kambar Batır Destanı, 96 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün504
mod_vvisit_counterDün4180
mod_vvisit_counterBu Hafta17964
mod_vvisit_counterGeçen Hafta55647
mod_vvisit_counterBu Ay122197
mod_vvisit_counterGeçen Ay161449
mod_vvisit_counterToplam20645700

Şimdi: 103 misafir var.
IP: 34.200.226.179