Oruç Baba Der ki:

Konuşmak bilgili olmanın göstergesi midir, bilinmez; ama susmak bilgelik gerektirir.


DİL DERNEĞİ'Nİ TANIYALIM

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Dostlar sizlere bir site, daha doğrusu bir dernek tanıtmak, bilenlere de hatırlatmak istiyorum. DİL DERNEĞİ adı ile bilinen bu dernek Türk dili gönül dostlarının kişisel gayretleriyle kurulmuş, devlet desteği olmayan bir kuruluştur. Aşağıda vereceğim adresten dernekle ilgili, gerek kuruluş amaçları gerekse çalışmaları hakkında ayrıntıya ulaşabilirsiniz. Kuruluşunun ve varlığını sürdürebilmenin sadece gönüllülük sistemine bağlı olduğunu göreceksiniz. Tek kaygının Türk dili olduğunu söylemenin bilmem gereği var mı? 

Dilimiz.com sitesi olarak, bu ve benzeri derneklerin veya kişisel gayretleriyle dilimize katkyda bulunmaya çalışan Türk dili gönül dostlarının yanında olmayı ve elimizden geldiği, gücümüzün yettiği, dilimizin döndüğünce desteklemeyi kendimize borç biliyoruz. Katılımcı dostlarımızın da aynı duyarlılığı göstererek gerekli bağlantıları kuracağına eminim. 


DİL DERNEĞİ'NİN AMACI 

DİL DERNEĞİ, Türk dilinin özleimesine, geliimesine, dil devriminin güçlenmesine katkyda bulunmak, bu konularda uğraş verenler arasında dayanışma sağlayarak uygar ve barışçı çabalarla bilimsel, yazınsal, ekinsel, sanatsal etkinlere ağırlık verip öncülük yapmak ve Atatürk'ün başlattığı dil devrimini sürdürmek için 22 Nisan 1987'de kurulmuştur. 

Dil Derneği'nin merkezi Ankara'dadır. Şimdilik şubesi yoktur. Dernek, Bakanlar Kurulunun 24.7.2002 günlü, 2002-4812 sayılı kararıyla kamu yararına çalışan derneklerden sayılmıştır. 

Derneğin amacı, "Türkçenin özleşmesini, bütün bilim, teknik, sanat kavramlarını karşılayacak yolda gelişmesini devrimci bir anlayışla ve bilimsel yöntemleri uygulayarak sağlamaya çalışmak"tır. 

DİL DERNEĞİ, bu amacına erişmek için çağdaş yöntemleri izleyerek, 

Yazılı ve sözlü kaynaklardan Türk dili ile ilgili derleme ve taramalar yapmak; 

Türk dilinin özleğmesine ve gelişmesine yarayacak sözlükler hazırlamak; Türkçe dilbilgisi üzerinde incelemelerde bulunmak;

Türkçenin duruk, tarihsel ve karşılaştırmalı dilbilgilerini hazırlamak; türlü bilim, sanat ve teknik alanlarında kullanılan yabancı kökenli terimleri Türkçeleştirmek; 

Derneğin amacını geniş bir yurttaş topluluğuna benimsetmek, kendi çalışmalarını tanıtmak, genç kuşaklarda anadili bilincini kökleştirmek, kuruluş günü ve dil bayramı törenlerini düzenlemek; dil sevgisini geliştirmek için resmi ve özel kuruluşlarla, her düzeydeki öğretim kurumlarıyla, basın yayın kuruluşlaryıla ilişkiler kurmak, toplantılar, bilimsel çalışmalar, konuşmalar, sergiler, yarışmalar düzenlemek, ödüller vermek ve yayınlar yapmak gibi etkinliklerde bulunur. 

DİL DERNEĞİ, bu etkinliklerini yürürlükteki Dernekler Yasasının öngördüğü kurallar çerçevesinde yapmaktadır. 
Derneğin geliri üye ödentileri, yayınlarından sağladığı kazanç ve dil devrimine inanan dilseverlerin bağışlarıdır. 


 

www.dildernegi.org.tr

Son Güncelleme: Salı, 18 Ekim 2011 21:22

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

ALTAYLARDA BİR YİĞİT
Altay Türklerinin Alıp Manaş Destanı, 92 sayfa
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün2402
mod_vvisit_counterDün4678
mod_vvisit_counterBu Hafta10525
mod_vvisit_counterGeçen Hafta27536
mod_vvisit_counterBu Ay7080
mod_vvisit_counterGeçen Ay129071
mod_vvisit_counterToplam20861628

Şimdi: 33 misafir var.
IP: 18.213.192.104