Apaçi Kızılderili Kabilesi :

Düşmanımı cesur ve kuvvetli yap! Eğer onu yenersem utanç duymayayım.


Melnibone'lu Elric Elric Destanı 1. Kitap

  • PDF
  • Yazdır
  • e-Posta

Elimdeki kitap Melnibone'lu Elric - Elric destanı 1. Kitap. Yazar Michael Moorcock tarafından kaleme alınan eser 1972 yılında raflara çıkmış. Altıkırkbeş Yayınlarının Mart 1999 tarihli 1. baskısı şu anda elimde. 

Elric hikayeleri fantastik kurguda kendi özel fanatik kitlesi olan ayrı bir dünyadır. Bunda ilginç bir karakter olan Elric kadar yazarın yarattığı epey gölgelere bürünmüş, kendine özgü fantastik dünyası da büyük bir etken. Elric hiç tereddüt etmeden söyleyebilirim ki fantastik kurgudaki en etkileyici karakterlerden birdir. Gerek fiziksel olarak gerekse karakter olarak son derece akılda kalıcı hatlara sahiptir. Öyküleri, yaşadıkları, olaylara bakışı çok kendine hastır. 


Melnibone'lular bir zamanlar dünyayı yönetmiş koca bir İmparatorluktu. Bugün ise sadece eskinin ihtişamının gölgesinde kıvranan melankolik varisler olarak yaşamlarını sürdürüyorlar. Elric de Genç Krallıklar tarafından iblis insanlar olarak anılan halkının günlerinin sayılı olduğunu gören genç bir Büyücü Kral, Son İmparator. İmparator kelimesi çok ihtişamlı olsa da İmparatorluk artık eski gücünde olmadığından bu kelime artık içi epey boşalmış bir gösteriş ünvanı. Yine de Melnibone hala güçlü bir ada krallığı, bu haliyle bile.. İşte bu yüzden ve adadaki zenginlikler yüzünden Genç Krallıkların ve korsanların filoları adanın gücünü arada bir yoklayıp duruyor. 

Kitaptaki hikayenin esas fonu gönülsüz İmparator Elric, onun yerinde gözü olan tehlikeli kuzeni Yyrkoon ve Yyrkoon'un kızkardeşi olduğu kadar Elric'in sevgilisi de olan müstakbel İmparatoriçe Cymoril tarafından oluşturuluyor. Olaylar gelişip hikaye akarken işin içine iki kadim ve mistik, karanlık kılıç da giriyor. Büyük güçlere ve uğursuz hikayelere sahip bu iki kılıç (Fırtınayaratan ve Dulbırakan) hem Elric'in hem de Melnibone'un yazgısı üzerinde belirleyici rol oynuyor. Bütün hikayeler boyunca karşımıza yer yer Kaos Lordu Arioch da çıkıyor ve Elric ile garip ilişkisine tanıklık ediyoruz. 


Elric hikayelerini ben okuduğum ilk günden bu yana sevmişimdir. Karanlık kılıç Fırtınayaratan'ın hikayelerdeki yeri, kimi zaman bilim kurgu havasına bürünen hikayeler, kimi yerde yazarın çılgınca kurguladığı boyutlar ve zamanlar ötesi maceralar okumaya daha da kendine has bir tat katıyor. 

Elric hikayeleri okunması gereken bir dizi. Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

Levent Ölçer

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Destan Romanlar

SÜPERMARKETTEKİ SÜRPRİZ
Köroğlu Destanı'nın Türkmenistan varyantı. 96 sayfa.
Temin Adresi:
22 Kitaplık Setin Kampanya Fiyatı: 45 TL  

Sitemiz Facebookta

Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Ziyaretçi İstatistikleri

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün658
mod_vvisit_counterDün7806
mod_vvisit_counterBu Hafta57505
mod_vvisit_counterGeçen Hafta77016
mod_vvisit_counterBu Ay67011
mod_vvisit_counterGeçen Ay249271
mod_vvisit_counterToplam20185660

Şimdi: 66 misafir var.
IP: 35.172.233.2